Socialni prispevki zaposlenih največji vir za programe socialne zaščite
Koliko denarja se v Sloveniji porabi za programe socialne zaščite? Leta 2023 14,8 milijarde evrov, kar je sedem odstotkov več kot leta 2022. Toda to ne pomeni, da se je delež v BDP zvišal.

Slovenija je leta 2023 za socialno zaščito namenila nekaj manj kot četrtino (23,1 odstotka) bruto domačega proizvoda (BDP), kar je za 1,1 odstotne točke manj kot leto prej. Kljub nominalni rasti izdatkov za socialno zaščito v letu 2023 se je njihov delež v BDP znižal, in sicer predvsem zaradi večje nominalne rasti BDP, izhaja iz podatkov Sursa.
Največ delež gre za področji starosti ter bolezen in zdravstveno varstvo
Največji delež BDP je bil namenjen starosti, in sicer 9,1 odstotka. Sledila so področja bolezen in zdravstveno varstvo (8,4 odstotka BDP), družina in otroci (1,7 odstotka BDP) in invalidnost (1,2 odstotka BDP).
Največji del celotnih sredstev za socialno zaščito je bil namenjen področju starost, in sicer 39,6 odstotka vseh izdatkov oziroma 5,8 milijarde evrov. Sledila so področja bolezen in zdravstveno varstvo (5,4 milijarde evrov), družina in otroci (1,1 milijarde evrov), ter izdatki za področji invalidnost (0,78 milijarde evrov) in smrt hranitelja družine (0,69 milijarde evrov). Preostalih 5,9 odstotka je bilo skupno namenjenih še področjem druge oblike socialne izključenosti, brezposelnost in nastanitev.
Po podatkih Sursa so se v celotni strukturi izdatkov za socialno zaščito izdatki povečali za večino področij, in sicer invalidnost za 8,2 odstotka, družina in otroci za 8,1 odstotka, bolezen in zdravstveno varstvo za 7,3 odstotka, starost za 7,2 odstotka. Izdatki za področje brezposelnosti pa so se na letni ravni zmanjšali za 7,3 odstotke.
Največ prispevajo zaposleni s svojimi prispevki, delodajalci nekoliko manj
Programe socialne zaščite so financirali večinoma iz socialnih prispevkov, 70,8 odstotka vseh virov ali 10,4 milijarde evrov. Največji del teh prispevkov so bili prispevki zavarovancev, in sicer 6,1 milijarde evrov oziroma 41,6 odstotka vseh virov financiranja. Delež prispevkov delodajalcev je znašal 4,3 milijarde evrov oziroma 29,2 odstotka. Vrednost deležev obeh vrst socialnih prispevkov se je v primerjavi z letom prej zvišala. Prispevki države pa so znašali 4,1 milijarde evrov.
Leta 2023 je bilo v Sloveniji 683.714 upravičencev do pokojnin oziroma za 1,3 odstotka več kot leto prej. Število upravičencev do starostnih pokojnin se je povečalo za 1,9 odstotka in število upravičencev do pokojnin zaradi smrti hranitelja družine za 0,3 odstotka. Po drugi strani pa se je število upravičencev do invalidskih pokojnin zmanjšalo za 5,4 odstotka.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se