Slovenska demokratska stranka: Odpravili bomo prepoved Airbnbja in Uberja
Pod krinko na videz dolgočasnega zakona z imenom Zakon o gostinstvu, vlada ukinja oziroma močno omejuje kratkotrajanje oddajanje stanovanj. Poenostavljeno, uzakoniti želijo prepoved Airbnbja. S tem predlogom zakona neposredno omejujejo svobodno podjetništvo.

Predlog namreč omejuje oddajanje stanovanj v večstanovanjskih stavbah na največ 60 dni letno in osem ležišč, ob 75-odstotnem soglasju etažnih lastnikov. Soglasja bi bila veljavna tri leta, stanovanja pa bi lahko oddajale le fizične osebe s statusom sobodajalca.
Vlada je to omejevanje svobodnega podjetništva in poseganje v ustavno zagotovljene pravice do zasebne lastnine opravičevala s tem, da bo časovna omejitev oddajanja reševala stanovanjsko problematiko. A ta zakon stanovanjske problematike nikakor ne more rešiti, bo pa škodoval turizmu. Predvsem pa tistim, ki so v hišah uredili turistično nastanitev in marsikatero stavbo rešili pred propadanjem. Tudi raziskava, ki so jo izvedli v Združenju sobodajalcev je pokazala, da se v primeru sprejetja zakona velika večina ne bi odločila da bi svojo nepremičnino oddala v dolgoročni najem. Podobno menijo tudi v Združenju občin, kjer so zapisali, da tudi če bi vsa stanovanja prešla iz kratkoročnih v dolgoročne najeme, bi imelo to zanemarljiv vpliv na trg dolgoročnih najemov stanovanj. To se potrjujeo tudi iz podatkov Statističnega urada in Mestne občine Ljubljana, kjer je bilo npr. leta 2021 stanovanj 129 tisoč, kratkotrajnemu oddajanju pa je bilo namenjenih le 2.482 stanovanj.

Tudi sicer se vlada pri pripravi zakona z združenjem sploh ni posvetovala. Opozarjajo, da bo nova zakonodaja izbrisala do 90 odstotkov zasebnih ponudnikov kratkotrajnih nastanitev. Dejstvo namreč je, da bo omejitev 60 dni na leto negativno vplivala na celotno panogo turizma in gospodarstvanasploh. Marko Petković, predsednik sveta Zavoda Gostoljubnost slovenskih domov, je tako ta zakon označil za "minsko polje neživljenjskih in v praksi neizvedljivih določb". Kot je dejal, bodo omenjene spremembe prizadele okoli 50.000 ljudi, ki so neposredno povezani s sobodajalstvom. Zaradi omenjenih določb zakona bo močno prizadeto 90% obstoječih ponudnikov, ki predstavljajo kar 25% vseh kapacitet v Sloveniji.
Janša: Odpravili bomo prepoved Airbnbja in Uberja
Predsednik Slovenske demokratske stranke Janez Janša je takoj ob napovedi zakona napovedal, da bo prihodnja vlada odpravila nesmiselne omejitve pri oddaji nepremičnin preko po celem svetu priljubljene platforme Airbnb. In dodal, da bo enako tudi pri platformi Uber.
Spomnimo, prejšnja vlada je leta 2022 sprejela zakon ki bi omogočil prihod spletnih prevoznih platform, kot je tudi Uber. A je nato trenutna vlada, v zahvalo za politični aktivizem “sindikata taksistov“ in Dejana Jefima, ta zakon razveljavila. Medtem, ko se lahko po skoraj celi Evropi domačini in turisti prevažajo s cenejšimi prevozi, smo v Sloveniji tako še vedno odvisni od pregrešno dragih taksistov in marsikje nedelujočega javnega prometa.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se