Na 2978 voliščih po Sloveniji referendumsko glasovanje o dodatku k pokojninam izjemnim umetnikom
Volivci imajo do 19. ure čas, da se udeležijo referenduma o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnost. Na predčasnem glasovanju je glasovalo skupaj 23.102 volivcev oz. 1,36 odstotka vseh volilnih upravičencev.

Referendumsko vprašanje na glasovalnih lističih se bo glasi: "Ali ste za to, da se uveljavi zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ga je sprejel DZ na seji dne 30. 1. 2025?"
Na referendumih je bilo že mogoče oddati glas predčasno, in sicer od torka do četrtka. V vseh treh dneh, ko je potekalo predčasno glasovanje, je glasovalo skupaj 23.102 volivcev oz. 1,36 odstotka vseh volilnih upravičencev.
Danes lahko glasujete med 7. in 19. uro na 2978 rednih voliščih po državi, 88 voliščih omnia, kjer lahko glasujejo volilni upravičenci s stalnim prebivališčem v tujini in tisti, ki na dan glasovanja ne bodo v okraju svojega stalnega prebivališča. Glasovanje bo potekalo tudi v tujini na 29 voliščih na diplomatsko-konzularnih predstavništvih, nekateri pa lahko izpolnjene glasovnice pošljejo po pošti.
Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je v soboto do 19. ure prejela sedem prijav domnevnih kršitev volilnega molka pred nedeljskim referendumom o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Pet se jih nanaša na zadeve, ki so že v obravnavi ali pa niso povezane s kršitvami volilnega molka, inšpektorat pa obravnava dve zadevi.
Zakoni bodo na referendumih zavrnjeni, če bo proti njim glasovala večina volivcev, ki so veljavno glasovali, in če bo obenem proti glasovala najmanj petina vseh volivcev. Glede na zadnje podatke o številu volivcev, teh je 1.692.455, mora tokrat proti uveljaviti vsakega izmed zakonov glasovati 338.491 volivcev.
Na dan glasovanja bo DVK že objavila delne neuradne izide z volišč po Sloveniji. Dan po referendumski nedelji bodo ugotavljali izid glasovanja po pošti iz Slovenije, teden dni pozneje pa še izid glasovanja iz tujine.
Skladno z rokovnikom volilnih opravil bo tako DVK postopek ugotavljanja končnega izida glasovanja zaključila med 22. in 30. majem, ob tem bo sprejela akt o izidu glasovanja in referenduma ter ga objavila v uradnem listu.
V novem zakonu se pravica do dedovanja dodatka ukinja
Zakon ureja pravico do dodatka k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti in določa pogoje za njegovo priznanje.
Med upravičence do nagrade uvršča prejemnike Prešernove nagrade, ki jo lahko podelijo največ dvema umetnikoma na leto, nagrade Prešernovega sklada ali državnega odlikovanja ter vsaj še ene od več kot 20 nagrad. Med temi je več kot deset takšnih, ki nagrajujejo življenjsko delo ali zaokrožen umetniški opus.
Po trenutno veljavnem zakonu izjemne pokojnine prejema 83 oseb, od tega je 33 družinskih članov, ki so to pravico pridobili po smrti upravičenca. V novem zakonu se pravica do dedovanja dodatka ukinja.

Kje bodo glasovali
Predsednica republike Nataša Pirc Musar bo svoj glas oddala ob 11. uri v kulturnem domu v Radomljah.
Predsednik SDS Janez Janša bo glasoval že zgodaj, ob 7.15 v Domu krajanov Šentilj.
Malce kasnejši bo predsednik NSi Matej Tonin, ob 11. uri v kulturnem domu v Tuhinju.
Prvak stranke SD Matjaž Han si bo vzel čas za glasovanje okoli 9. ure v knjižnici v Radečah.
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, predsednik vlade in Gibanja Svoboda Robert Golob, koordinatorica Levice Asta Vrečko svojega glasu ne bodo oddali.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se