Razstava ob 50-letnici AC Ljubljana - Zagreb

##IMAGE-2220179##
V Dolenjskem muzeju v Novem mestu bodo drevi ob 18. uri odprli dokumentarno razstavo ob 50-letnici avtomobilske ceste Ljubljana - Zagreb. Hkrati bodo predstavili filmski zapis o gradnji ceste, ki so jo Dolenjke in Dolenjci tako željno pričakovali, kot danes pričakujejo štiripasovno avtocesto, je za STA povedala avtorica razstave Marjeta Bregar.
Po besedah zgodovinarke in muzejske svetovalke Bregarjeve je konec januarja leta 1958 mladina Jugoslavije prejela nalogo takratnega predsednika države Josipa Broza-Tita, da prične graditi avtomobilsko cesto Bratstva in enotnosti od Ljubljane do Gevgelije, do 29. novembra leta 1958 pa naj bi zgradili odsek med Ljubljano in Zagrebom.
Takrat je skoraj 54.000 mladim graditeljem, brigadirjem iz vseh republik tedanje Jugoslavije in tudi tujine s pomočjo gradbenih podjetij in strojev uspelo nalogo izpolniti šest dni pred rokom, cesto pa so zgradili v manj kot osmih mesecih in jo 23. novembra slovesno predali uporabi, je dejala Bregarjeva.
Kot je pojasnila, so bile v zadnjih petih desetletjih v Novem mestu tej cesti posvečene vsaj tri priložnostne razstave in več spominskih slovesnosti. Ker sta bila prostor za postavitev drevišnje razstave in denar zanjo omejena, jo je zasnovala kot manjši dokumentarno zgodovinski prikaz, odločila pa se je za predstavitev 20 izbranih fotografij, 14-minutnega filmskega zapisa in nekaterih predmetov, povezanih z gradnjo ceste.
Razstavljene fotografije so iz zbirk novomeškega Dolenjskega muzeja in ljubljanskega Muzeja novejše zgodovine Slovenije, iz arhiva podjetja SCT ter osebnih zbirk Nika Belopavloviča, Save Ivanetič in Leopolda Pungerčarja. Avtorji posnetkov so Peter Strnad, Edi Šelhaus, Leopold Pungerčar, Peter Ivanetič in nepodpisani novinarji Dolenjskega lista, nekaj avtorjev je neznanih.
Filmski zapis sestavljajo posnetki štirih filmov, ki jih hrani Filmski arhiv pri Arhivu RS, med njimi bo v celoti prikazan film scenarista in režiserja Jožeta Bevca z naslovom Kako smo izpolnili obljubo. Med predmeti je predstavljeno spominsko gradivo, značke, plaketa, žepna kozarca, vrč za vino, brigadirska izkaznica, zemljevid trase, publikacija, ki je bila izdana ob koncu gradnje, plakat za odprje ceste in še kaj.
Bregarjeva je posebej opozorila na razstavljeno izvirno samokolnico ter cestni smerokaz za smer Ljubljana, hkrati je povedala, da je o gradnji ceste Ljubljana - Zagreb na domačih tleh ohranjeno sorazmerno malo gradiva, zato sklepa, da je, glede na to, da je bila akcija vodena kot zvezna, verjetno glavnina gradiva shranjena v beograjskih ustanovah.
Po njeni sodbi je zato do sedaj zbrano gradivo toliko bolj pomembno, zbirko s tovrstnim gradivom nameravajo v Dolenjskem muzeju dopolnjevati, še naprej pa bodo veseli vsakega odziva in sodelovanja z nekdanjimi brigadirji, je povzela Bregarjeva.
Razstava bo na ogled do 1. marca 2009, odprl jo bo novomeški župan Alojzij Muhič.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Nagovor direktorja muzeja Zdenka Piclja
Avtorica Marjeta Bregar o razstavi