Razkrivamo, kateri strupi so odloženi v markovski laguni
Poimenovanje laguna verjetno marsikoga spomni na romantični film Vrnitev v modro laguno, v katerem so prikazani posnetki prečudovite narave, smaragdnega morja, peščenih plaž in bujnega tropskega rastja. Druga nam poznana laguna je na severu hrvaške Istre – poletno letovišče ob sinje modrem morju v Poreču. Tretja laguna, ki jo poznajo ljudje v spodnjepodravskem okolju, je šturmovska oziroma markovska. Ta je žal daleč od tega, da bi bila smaragdna ali sinje modra. Je črna, umazana in zelo strupena. Prej bi ji lahko rekli odprta greznica.

Laguna v Šturmovcih je mrtvo rečno korito, ki je ostalo po gradnji Ptujskega jezera in se je uporabilo kot priročno odlagališče za odpadno industrijsko ter komunalno vodo. 40 let se v to korito stekajo odpadne tehnološke vode iz Kidričevega in Ptuja ter odplake iz ptujske centralne čistilne naprave, ki leta in leta ni delovala.
Cink, kadmij, baker, svinec, aluminij …
V preraščenih in zaraščenih Šturmovcih je korito, polno strupenega mulja, skrbno skrito za gosto zarastjo. Vprašanje je, kdo in kdaj se bo resno lotil tega okoljskega problema, ki predstavlja ekološko bombo nepredstavljivih razsežnosti. Na ministrstvu za okolje in prostor (MO) smo pridobili rezultate analiz, ki so se izvajale v letu 2000. Čeprav so podatki stari 20 let, so še kako aktualni. Zakaj? Ker se dotok odpadnih vod v laguno ni nikoli zaustavil. Današnji rezultati analiz bi lahko bili po logičnem sklepanju še slabši.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se