Zakaj je v slovenjegoriških občinah precej več mladih kot v Halozah in na Ptujskem
Medtem ko za državo velja, da je delež mladih do 14 let 15,1-odstoten, v Podravju mladostniki sestavljalo le 13,8 odstotka prebivalcev, manjši delež beležijo le še v Pomurju. Del odgovornosti za tovrstno demografsko sliko, vsaj v haloških občinah, si lahko pripiše tudi država, je prepričan žetalski župan Anton Butolen

Najmanj mladostnikov glede na število prebivalcev živi v Podlehniku, in sicer le 11,2 % (ob tem je v Podlehniku v zadnjem desetletju število prebivalcev upadlo za štiri odstotke). Malenkost večji delež mladih je v Zavrču (12,3 %), s 13 % pa sledi še ena haloška občina, in sicer Cirkulane. Pri repu sta tudi Ptuj (13,4 %) in Žetale s 13,5 % deležem mladih do 14 let. Med haloškimi občinami se z največ mladine lahko pohvali občina Majšperk, kjer ta delež znaša 14,2 %, kar pa je še vedno v spodnji polovici podravskih občin in pod slovenskim povprečjem.
Krivda (tudi) v stanovanjski politiki države
Zakaj Haloze oziroma Žetale ne dosegajo slovenskega povprečja? Dolgoletni župan in nekdanji ravnatelj Anton Butolen meni, da je eden izmed razlogov v stanovanjski politiki države in prostorskem urejanju. »Državnemu stanovanjskemu skladu smo ponudili zemljišče za 18 €/m2, za katerega bi bilo treba gradbeno dovoljenje zgolj obnoviti, a so zavrnili našo ponudbo, saj da tukaj ni povpraševanja. A povpraševanja pri nas ne more biti, če ni ponudbe.« Butolen je prepričan, da bi moral sklad svojo logiko načrtovanja gradnje stanovanj obrniti. »S tem ko bi država gradila stanovanja na podeželju, bi pripomogli k večji poseljenosti podeželskih krajev, na drugi strani pa bi razbremenili mesta, ki so že tako preobremenjena. Naj spomnim, da je od nas do Maribora, odkar imamo v bližini avtocesto, le pol ure,« je povedal Butolen.
Razpršena gradnja je večjih greh kot kraja banke
Obregnil pa se je tudi ob prostorsko politiko države. »V Sloveniji predlagati razpršeno gradnjo je hujši greh kot okrasti banko. Žal država ščiti kmetijsko zemljo tako, da jo v ravnini dovoli pozidati, v hribih pa bo zarastla. Namreč če v Halozah ne boš namenil ara kmetijske zemlje za namene gradnje, se bo zarastlo nekaj hektarjev. Zakaj? Ker nikogar ne bo, ki bi zemljo obdeloval,« je bil slikovit žetalski župan. Sicer pa so v Žetalah v zadnjih letih postorili veliko za zagotovitev osnovnih potreb občanov, je prepričan Butolen. »Zgradili smo vrtec, vodovod, asfaltirali smo ceste, imamo zagotovljene zobozdravstvene in zdravstvene storitve … Kaj več pa občina že težko stori,« je dodal.
Največ mladih v Trnovski vasi
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se