© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Zaposleni na cesti
Čas branja 4 min.

Kdo stoji za podjetjem, ki je potopilo več slovenskih spletnih trgovin?


Žiga Fabjan
11. 7. 2025, 05.40
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Hkrati s spletno stranjo trgovine KupiHitro, ki od konca minulega tedna ni več dostopna, je ugasnilo tudi več drugih spletnih trgovin, s katerimi je upravljalo podjetje PJU. To ima blokirane transakcijske račune, predvčerajšnjim je bil zaprt prvi izmed njih, ki ga je podjetje uporabljalo od svoje ustanovitve leta 2017.

kupihitro, pju
Primož Lavre
Da je na Agrokombinatski cesti potekalo pakiranje izdelkov za spletne trgovine podjetja PJU, danes opozarja napis na zaklenjenih vratih,

KupiHitro, Best'n Fast, Trendzy, TrenDora, Belineli, Luna, PopnShop, Beffino, RofHaus, DecorDelight, Kindloo. Vse to so spletne trgovine, s katerimi je upravljalo podjetje PJU, do njihovih strani pa ni več mogoče dostopati.

Kot smo poročali, je podjetje zašlo v finančne težave. PJU ima od 27. junija blokirane vse transakcijske račune, v sredo pa je bil pri NLB zaprt račun, ki ga je podjetje uporabljalo od svoje ustanovitve leta 2017. Zaposleni, ki so v drugi polovici junija prejeli nepravilno vročene odpovedi pogodb o zaposlitvi – nepriporočeno po pošti –, čakajo na iztek odpovednega roka, da se lahko prijavijo na zavod za zaposlovanje ali si najdejo novega delodajalca. 

Iz protesta vsako jutro še naprej prihajajo pred zaprta vrata skladišča v logističnem centru v ljubljanskem Zalogu. Zahtevajo, da jim PJU poplača, kar jim dolguje, to je polovico junijske plače in prispevke, regres za letni dopust ter odpravnino. Zaradi domnevnih kršitev delovnopravnezakonodaje so podali tudi prijavo na inšpektorat za delo.

Kdo vodi podjetje?

Ključno vprašanje, ki si ga postavljajo zaposleni, je, od koga sploh lahko terjajo, kar jim pripada. Jan Pijavec, ki je v javnih evidencah naveden kot direktor PJU, trdi, da od 29. maja več ne vodi podjetja. Za naša vprašanja je sicer nedosegljiv, je pa s solastnikom in prokuristom Majem Urbancem v skupni izjavi za javnost, ki so jo objavili v Dnevniku na Televiziji Slovenija, pojasnil, da so podjetje dokapitalizirali strateški investitorji, ki so postali tudi njegovi novi večinski lastniki.

kupihitro, pju
Primož Lavre
Zaposleni še vedno hodijo na delo, čeprav so ostali brez njega.

Kot sta zapisala Pijavec in Urbanc, sta »v zadnjih mesecih aktivno iskala poslovnega partnerja, ki bi podjetju lahko zagotovil potreben svež kapital za njegov nadaljnji razvoj,« ki ga sama nista mogla zagotoviti. »V postopku pogovorov z različnimi interesenti se je kot najbolj primerna možnost pokazala dokapitalizacija,« dodajata. V izjavi neimenovani investitor je po njunih navedbah z vstopom v podjetje pridobil 90-odstotni delež.

Po besedah Pijavca in Urbanca je sprememba lastniške strukture privedla do sprememb v upravljanju podjetja. »Tako z dnem 29. 5. 2025 nisva več direktorja in zakonita zastopnika podjetja PJU d.o.o., zaradi česar od tega datuma nimava vpogleda v trenutno poslovanje in upravljanje podjetja, niti ne moreva komentirati trenutnega dogajanja v družbi,« trdita.

Pregled poslovanja razkril kritično stanje

Novi direktor podjetja PJU naj bi bil Novak Ilić. Kot omenjeno, pa tega javno dostopni podatki ne potrjujejo. Zaposleni o njem ne vedo nič, razen tega, da naj bi se po njegovem pooblastilu pod odpovedi podpisala Mojca Cvetko. Ta je kot samostojna podjetnica lastnica podjetja Optima INT, ki se ukvarja s poslovnimi in pravnimi storitvami.

Cvetko, ki je stečajna upraviteljica in specialistka za korporacijsko pravo, je za Svet24 zanikala, da se je podpisala pod odpovedi. Pojasnila je, da jo je Ilić najel, da opravi skrbni pregled poslovanja podjetja PJU. Po pregledu je ugotovila, da je stanje »bistveno bolj kritično«, kot pa so v podjetju zagotavljali zainteresiranemu investitorju. Tako naj bi bilo že maja podjetje insolventno, zaradi česar bi morali bo besedah Cvetko že takrat steči postopki po insolvenčnem zakonu. Kmalu zatem so podjetju zapadli krediti.

pju
Stop Neplačniki / posnetek zaslona
Podatki o bančnih računih podjetja PJU.

»Moja naloga je bila, da gospodu Iliću oddam poročilo o pregledu poslovanja, kar sem tudi storila, nato pa odpovedala pogodbo o sodelovanju,« je povedala Cvetko. Nadaljnega Ilićevega postopanja ni želela komentirati, saj z njim ni seznanjena.

Podjetje PJU sicer ni edino, pri katerem Pijavec in Urbanc poslovno sodelujeta. Julija lani sta ustanovila podjetje Gianna Bellucci. Istoimenska spletna trgovina je namenjena prodaji ženskega spodnjega perila in kopalk. Čeprav naj bi delovala na Cesti dveh cesarjev, ima podjetje sedež registrirano na Letališki cesti 32 J. Tam je imelo pred selitvijo svoj naslov tudi podjetje PJU. To naj bi po neuradnih informacijah izvedlo več transakcij na račun podjetja Gianna Bellucci, s čimer naj bi se ga finančno izčrpavalo. Leta 2023 je podjetje PJU sicer ustvarilo nekaj več kot 72 milijonov evrov prihodkov in poslovno leto končalo s 545.000 evri čistega dobička. Takrat je zaposlovalo 95 ljudi.

Pod lupo tržnega inšpektorata

S podjetjem PJU pa se ne ukvarja le inšpektorat za delo, temveč tudi tržni inšpektorat. Ta je v letošnjem letu prejel 7 prijav zoper PJU, ki so se nanašale na pravico potrošnika do odstopa od pogodbe in vračilo kupnine. »Zoper podjetje tečejo postopki z vidika spoštovanja določb Zakona o varstvu potrošnikov pri sklepanju pogodb na daljavo. Dva postopka sta že zaključena, nanašala pa sta se na vračilo kupnine zaradi odstopa od pogodbe,« so za Svet24 pojasnili na tržnem inšpektoratu.

Lani pa so zoper podjetje prijeli 10 prijav. Večina njih se je nanašala na reklamacijo prejetih izdelkov oz. nedobavo naročenega blaga. Podjetju PJU je tržni inšpektorat izdal tudi dve opozorili, in sicer »v zvezi z mnenji potrošnikov, ki jih je podjetje objavljalo na svoji spletni strani ter glede zagotavljanja podatkov potrošnikom pred sklenitvijo pogodbe in splošnimi pogoji poslovanja«.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.