© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Jek 2
Čas branja 2 min.

Stekli konkretni postopki za umeščanje nove nuklearke v prostor


STA
D.K.
1. 7. 2025, 12.35
Posodobljeno
13:17
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ministrstvo za naravne vire in prostor je skladno z napovedmi objavilo pobudo za pripravo državnega prostorskega načrta (DPN) za novo nuklearko v Krškem (Jek 2).

jek 2.png
Gen energija
Osnutek izgleda JEK 2.

Pobudo, ki sta jo za investitorja, družbo Gen energija, izdelali ljubljansko podjetje IBE in projektant Savaprojekt iz Krškega, bo javno objavljena v digitalni obliki v prostorskem informacijskem sistemu oziroma na spletnem portalu vlade.

Javnost lahko predloge in pripombe pošlje na naslov ministrstva za naravne vire in prostor (Dunajska cesta 48, Ljubljana) ali na elektronski naslov ministrstva pri čemer naj v rubriki zadeva navede ključne besede Pobuda JEK2, so pojasnili na ministrstvu.

Pripravljavec prostorskega načrta in projektna skupina bosta prispele predloge in pripombe javnosti analizirala, tako kot tudi podatke in usmeritve državnih nosilcev urejanja prostora ter druga podana mnenja in usmeritve. Na podlagi analize bo nato pripravljen sklep o pripravi državnega prostorskega načrta, ki ga bo sprejela vlada.

Kje bo zgrajena nova elektrarna in kaj vse bo obsegala?

Pobuda bo javno objavljena do 30. septembra, v tem času lahko javnost daje predloge in pripombe. Z današnjim korakom so stekli konkretni postopki za umeščanje nove nuklearke v prostor.

Današnja objava je torej prvi konkretni korak v postopku umeščanja novega jedrskega objekta v prostor, ki se bo končal s sprejemom vladne uredbe o DPN za Jek 2.

Nova elektrarna je predvidena zahodno od obstoječe Nuklearke v Krškem (Nek) na levem bregu Save, a samo območje DPN je bistveno večje, saj bodo potrebne še številne dodatne površine, tako v času gradnje kot v času obratovanja, in to na obeh bregovih Save.

Na ožjem območju tehnološkega dela Jeka 2 je predvidena gradnja kompleksa zgradb in sistemov jedrskega otoka in turbinskega otoka, začasnega suhega skladišča izrabljenega jedrskega goriva ter pomožnih sistemov in naprav osrednjega dela elektrarne.

Na širšem območju tehnološkega dela Jeka 2 so predvideni objekti, ki pripadajo konvencionalnemu delu elektrarne in so povezani zlasti s hlajenjem parne turbine, pripravo vode za potrebe hlajenja in oskrbo jedrskega in turbinskega otoka s tehnološko vodo ter s čiščenjem odpadnih vod. Eden izmed pomembnejših objektov na tem območju je hladilni stolp.

Na območju spremljajočih objektov pa so med drugim načrtovane upravne zgradbe, zgradbe za simulatorje obratovanja, gasilska postaja, objekti za potrebe remonta, delavnice, parkirne površine in skladišča.

Predvidena je tudi gradnja novega 400- in 110-kilovoltnega stikališča na novi lokaciji, ki se nahaja na območju vzhodno od dostopne ceste do Neka in severno od obstoječih parkirnih prostorov v neposredni bližini Neka. Obstoječe stikališče bodo medtem porušili, zato so predvidene prestavitve obstoječih daljnovodov z navezavo na novo stikališče.

Gradnja elektrarne je predvidena v štirih fazah

V prvi bi prestavili več infrastrukturnih objektov, kot so daljnovodi, plinovod, načrtovana obvozna cesta Krško-Brežice ter kanalizacijsko in vodovodno omrežje, zgradili bi novo povezovalno cesto in most preko Save za dostop do dolenjske avtoceste.

V drugi fazi bi območje gradbišča opremili z javno infrastrukturo ter uredili delavska naselja. V tretji fazi je predvidena priprava gradbiščnih platojev in skladiščnih površin, med drugim z izkopi in sortiranjem materiala. V četrti fazi pa bi se začela gradnja objektov Jeka 2, pri čemer bi območje gradbišča širili glede na napredovanje gradnje.

Po končani gradnji bodo območja, kot so širše gradbišče, parkirišče, delavska naselja in skladišča, predvidoma sanirana nazaj v kmetijska zemljišča, če bo to mogoče. Če sanacija ne bo izvedljiva, se bodo po potrebi sprejeli ukrepi za nadomeščanje kmetijskih zemljišč oziroma se bo preučila možnost trajne rabe na teh območjih.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.