Sonaravna nega in raba travniških sadovnjakov vpisana v register nesnovne kulturne dediščine
Vpis v register je bil opravljen pred nekaj dnevi.

Na pobudo Javnega zavoda Krajinski park Goričko in v sodelovanju s Kozjanskim regijskim parkom, Biotehniško fakulteto Univerze v Ljubljani ter Zavodom Jabolko, je Slovenski etnografski muzej pred dnevi pripravil vpis sonaravne nega in rabe travniških sadovnjakov v register nesnovne kulturne dediščine.
Kot lahko beremo v opisu v omenjenem registru, temeljita sonaravna nega in raba travniških sadovnjakov, ki sta sadjarski dejavnosti, na tradicionalni pridelavi sadja. Zanjo so značilni racionalna raba zemljišč z ohranjanjem starejših travniških sadovnjakov in sajenjem novih, sonaravna pridelava, razmnoževanje sadnih rastlin, gospodarno spravilo pridelka in predelava sadja.
Sonaravna nega in raba travniških sadovnjakov, ki so skupina visokodebelnih dreves ene ali več sadnih vrst, tudi starejših tradicionalnih sort, se izvajata po celotni Sloveniji vse leto. V zimskem času so dela sadjarjev vezana na varovanje pred divjadjo, skladiščenje sadja in izdelkov ter obnovo nasadov, v obdobju vegetacije pa je poudarek na negi in oskrbi nasadov, obiranju in predelavi sadja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se