Ognjemeti in druga pirotehnika zastrupljajo ozračje
Policisti in mediji že leta opozarjajo, da lahko nepremišljena in neprevidna raba različnih pirotehničnih sredstev povzroči hude telesne poškodbe, poki petard pa so stresni tako za ljudi kot za živali. Zdaj v ospredje stopa nova nevarnost: onesnaženo ozračje.

Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih določa, da je uporaba pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok, dovoljena le v času med 26. decembrom in 2. januarjem. Teh izdelkov nikoli ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah in zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, na površinah, kjer potekajo javne prireditve itd. (mimogrede, predpisana globa za kršitelje predpisa je od 400 do 1.200 evrov). Žal niti dosledno spoštovanje zakona ne bi rešilo vseh težav, ki jih povzroča pirotehnika. Ta namreč (poleg dizelskih motorjev, kurišč biomase, industrijskih obratov itd.) znatno poslabšuje kakovost zraka.
Po podatkih Agencije RS za okolje (ARSO) so že več let v prazničnem času, predvsem v silvestrski noči, koncentracije zelo drobnih prašnih delcev v zraku močno povišane. Ob tem je treba upoštevati še dejstvo, da merilne postaje ARSO niso postavljene v ožjih središčih mest, zato so lokalne koncentracije v starih mestnih jedrih lahko še znatno večje od zabeleženih. Večkrat celo presežejo dovoljeno dnevno mejo onesnaženosti za trdne delce z velikostmi pod 10 mikrometrov, ki jo določa evropska regulativa. Veljavna zakonodaja onesnaženosti zraka, ki je posledica uporabe pirotehnike, ne nadzoruje in ne omejuje.
Ognjemeti, petarde in iskrice imajo dolgotrajne učinke
Število smrti se v času onesnaženja poveča
Posodobljeno spremljanje onesnaženosti zraka
Priporočila ob povečani onesnaženosti zraka
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se