Občani o žuljih in željah

##IMAGE-3311378##
Po ponedeljkovem zboru občanov za Ajdovško planoto sta se v torek in sinoči odvila še zbora za občane z območja Dvora oz. Hinj. Za razliko od izjemno obiskanega ajdovškega je bil dvorski zbor sklepčen šele na koncu, hinjski v prevolski šoli pa niti tedaj ne.
Medtem ko so Dvorjani (kljub nesklepčnosti) vsaj poskusili županov dnevni red dopolniti s svojimi točkami, kajpak neuspešno, so se na hinjskem koncu zadovoljili s ponujenim.
Na obeh zborih so o "domačih" stvareh, ki najbolj zanimajo občane, govorili (in o ničemer sklepali) pod točko razno, pred tem pa je župan Franc Škufca predstavil delo in načrte občine, posebej pa še načrt razvojnih programov, oboje tudi v luči narejenega ali načrtovanega za območje obeh zborov. Vsekakor je bilo na Dvoru največ narejenega z novo šolo, na cestah in še kje, tudi hinjska krajevna skupnost ni capljala na mestu.
V prihodnje pa se bo treba čemu odpovedati, saj občino čaka doslej največji investicijski zalogaj, projekt suhokranjskega vodovoda, s katerim naj bi do vode prišla zlasti Ajdovška planota, cela občina bo deležna novih tranzitnih cevovodov in oskrbovana iz lastnih virov, rešila se bo torej dragega globoškega zajetja. Za ta projekt bo šlo največ evropskega denarja, slednjega se v občini iz naslova t.i. regionalnih spodbud nadejajo še za druge, po celi občini razpršene naložbe.
Od tistega, kar žuli občane, pa iz razprave na zborih povzemamo najbolj bistveno.
Na Dvoru si želijo skorajšnje obnove že izredno nevarnega starega mostu čez Krko (kaj bo morda narejenega prihodnjo pomlad). Nasprotujejo morebitni gradnji čistilne naprave pod ribogojnico (vse kaže, da bo najbolj priročno dvorske fekalije črpati v dovolj zmogljivo žužemberško čistilno napravo). Niso proti avtobusnemu postajališču, a naj ne bo preveliko in moteče v središču kraja.
Končno je že čas, da uredijo cesto skozi Dvor, asfaltirajo pločnik in poskrbijo za javno razsvetljavo. Da iz stare dvorske šole ne bo nikdar nastal dom za ostarele, je znano, nič pa še ni jasno, kako bo z domom v Žužemberku, ki naj bi stal skoraj 10 milijonov evrov; morebitnemu prvemu investitorju se računica ni izšla in je že odstopil, občina, ki bi lahko prispevala kvečjemu poldrugi milijon evrov, pa bi morala samo za 1,4 hektarja veliko zemljišče odšteti blizu 700.000 evrov.
Dvorjani želijo, da bi čim prej zaživela servisno-obrtna cona na Jami, kraj se ne bo razvijal, ako ne bo parcel za stanovanjsko gradnjo, veliko pričakujejo od občinskega prostorskega načrta. Doreči bo treba, kako in kje razvijati turizem ter kaj naj bi gradili sredi Dvora, ako bi se športno društvo Fužina in občina pogodila glede nogometnega igrišča.
Ne nazadnje pa: Dvorjani še zmeraj odločno nasprotujejo gradnji male elektrarne na območju ribogojnice.
Zima je pred vrati, zato bo na hinjskem koncu spet pereče pluženje cest, ki je sicer temeljito, ni pa vselej pravočasno. Pričakujejo, da se bo država kmalu lotila posodobitve ceste od Zagradca do Žvirč (občinski možje zagotavljajo, da bo cesta nared najkasneje do 2011. leta).
Nič ni še znanega, kolikšen bo na območju hinjske krajevne skupnosti znesek vračila za vlaganje v telefonijo; občani menijo, da bo pri vračilu nujno razlikovati med tistimi, ki so v osemdesetih letih prispevali po več tisoč tedanjih mark, kasneje pa bistveno manj. Nihče ne ve, ali sploh in kdaj bo Mobitel poskrbel za boljši signal mobilne telefonije, Telekom pa zagotavlja, da bo kmalu na voljo brezžični oz. radijski širokopasovni dostop do interneta.
Po več vaseh je dotrajano vodovodno omrežje, hidranti so suhi, začetki in konci vasi niso označeni s tablami, po vaseh ni oglasnih panojev, ob cestah na mnogo mestih manjkajo prometni znaki, slabo je poskrbljeno za varnost, zlasti na priključku na cesto od Dvora do Kočevja (marsikaj od naštetega bo postorjenega, ko bo občina imela lastno kategorizacijo cest, kataster prometnih znakov, banko cestnih podatkov in še kaj).
Beseda je tekla tudi o občinskem prostorskem načrtu (priprava bo hitrejša, saj ima občina novo delovno moč za okolje in prostor); nujnosti zamenjave šolskih oken (vse želje za vnos v občinski proračun za dva milijona evrov presegajo predvidene prihodke); zapuščenih in propadajočih hišah, ki so postale zatočišče lisic; ozkem odcepu, kjer cesta s Hriba zavije na Hinje; lovcih, ki s postavljanjem prež naredijo več škode kot divjad; ponekod slaba javna razsvetljava pa bo obnovljena, ko bo po zakonu nujno ravnati zoper svetlobno onesnaževanje.
Drevi ob 17. uri bo zbor občanov še v šmihelskem gasilskem domu, jutri ob isti uri pa v žužemberški šoli.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se