Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Nasprotje interesov
Čas branja 1 min.

Protikorupcijska komisija oglobila Jankovićevo mestno svetnico


S.R.
14. 4. 2025, 11.17
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Komisija za preprečevanje korupcije je preiskovala in preiskala domnevne kršitve nasprotja interesov mestne svetnice Mestne občine Ljubljana (MOL) Nade Verbič. Ugotovili so, da je svetnica kršila zakon o integriteti in preprečevanju korupcije.

Nada verbič, zoran janković
Primož Lavre
Ljubljanska mestna svetnica Nada Verbić in ljubljanski župan Zoran Janković.

Postopek zoper Nado Verbič, ljubljansko mestno svetnico z Liste Zorana Jankovića, so uvedli aprila 2024. Takrat so namreč prejeli prijavo, ki je vključevala očitke o imenovanju nekaterih mestnih svetnikov na funkcije članov organov vodenja javnih podjetij v lasti ljubljanske občine. KPK je primer vzela pod drobnogled in ugotovila, da je Verbič kot članica Komisije za mandatna vprašanja volitve in imenovanja pri sklepu o imenovanju štirih predstavnikov v svet Lutkovnega gledališča Ljubljana glasovala sama zase. Kot so pojasnili, je svetnica s tem kršila določbe zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. KPK je svetnici zato izrekla globo in opomin.

Kot so navedli na KPK, se je Verbič v nasprotju interesov znašla, ker pred glasovanjem »ni prenehala z delom ter o okoliščinah ni pisno obvestila ostalih članov« komisije in počakala na njihovo odločitev. Tako sta bila za obstoj nasprotja interesov izpolnjena oba pogoja, tako »zasebni interes uradne osebe (v tem primeru članstvo v svetu javnega zavoda zaradi nepremoženjske in potencialne premoženjske koristi zanjo) in okoliščine (glasovanje o samem sebi), ki kažejo na to, da zasebni interes vpliva na nepristransko opravljanje javnih nalog uradne osebe.«

Verbič je svojo plat zgodbe utemeljevala s tem, da tudi njena morebitna izločitev iz glasovanja ne bi vplivala na izid, saj so za sklep glasovali vsi preostali člani komisije. A so na KPK poudarili, da je glasovanje ena najbolj »tipičnih okoliščin, ki lahko ustvarijo nasprotje interesov« ter da mora biti »uradna oseba v zvezi s svojo službo ali funkcijo pozorna na vsako nasprotje interesov in se mu je dolžna izogniti ne glede na to, ali vpliva na izid glasovanja ali ne.« »Zato Komisija znova poudarja, da je dosledno izogibanje nastanku nasprotja interesov pogoj za dobro delovanje pravne države, zaupanje v demokratične institucije ter v transparentnost, enakopravnost in objektivnost odločanja v javnih zadevah in pri razpolaganju z javnimi sredstvi,« so zapisali v izjavi za javnost.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.