Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Na Mihaelov dan obeležili 158. obletnico šole


Zapisala: Meta Dragman, koordinatorica Rastoče knjige
21. 10. 2022, 10.20
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zsmihel__0_.jpg
_zsmihel__1_.jpg
_zsmihel__3_.jpg
_zsmihel__2_.jpg

Za OŠ Šmihel je bil 16. oktober prav poseben dan, saj je minilo že 158 let, odkar so prvi dečki začeli hoditi v šmihelsko šolo in jih je nagovoril učitelj Karol Krištof. V šolski kroniki lahko preberemo, da učenci pri obiskovanju pouka niso bili najbolj vestni. Glavna vzroka sta bila delo na kmetiji in hude zime. Šolo je redno obiskovalo samo 20 učencev. Posredovati je moral kaplan Barbo, ki je v svoji pridigi mladino opomnil, da morajo pouk redno obiskovati. V drugi polovici 19. stoletja smo v Šmihelu, po zaslugi barona Tadeja Merkla, dobili dekliško šolo, ki so jo vodile šolske sestre de Notre Dame. Dečkov je bilo vedno več, iz enorazrednice je zato nastala najprej dvorazrednica, nato trirazrednica.

Leta 1910 je z delovanjem pričela šola v Birčni vasi. Med prvo svetovno vojno je prišlo do skrajševanja pouka, ker so morali dečki nadomestiti doma moško delovno silo. Pouk je potekal samo ob sredah in sobotah. Od konca 2. sv. vojne do novembra 1919 v Šmihelu ni bilo pouka, ker je med ljudmi razsajala španska gripa. V času 2. svetovne vojne je bil obisk učencev slabši. Leta 1945 je bil Šmihel kar štirikrat bombardiran. 31. decembra 1945 sta se deška in dekliška šola združili v Osnovno šolo Šmihel. Šolo je obiskovalo 391 otrok, ki jih je poučevalo 12 učiteljev. Šola je z leti postala premajhna za vse otroke, ki so bili željni znanja. Ob 100-obletnici je šola dočakala še nekaj novih prostorov. Od leta 1969 do 1991 se je imenovala OŠ Milka Šobar Nataša, ob osamosvojitvi Slovenije pa se je preimenovala v OŠ Šmihel. Šola je ponovno postala pretesna, zato je dobila prizidek leta 1997. Učenci pa so se leta 1999 najbolj razveselili nove telovadnice.

V vseh letih obstoja so na šmihelski šoli potekali različni projekti, ki so bili poučni in vzgojni. Pred šestimi leti smo sistematično začeli s projektom Rastoča knjiga, ki spodbuja učence k osebni rasti in jim sporoča, da je znanje, povezovanje in spoštovanje moč Slovencev. Vsako leto izberemo novo temo, ki jo uresničujemo v različnih in pestrih dejavnostih. V tem šolskem letu delujemo pod krovnim naslovom Šport in umetnost z roko v roki. Za nami je že bogat športni dan, na Mihaelov dan pa so učenci spoznali zgodovino šole, cilje in dejavnosti letošnjega projekta, učili so se šolsko himno in naredili načrte za razredno pesem, ples in simbol. V času Mihaelovega kosila, ki je bilo tudi tokrat po izboru učencev, so učenci lahko prisluhnili talentiranim glasbenikom naše šole.

OŠ Šmihel je premajhna tudi danes, je pa velika v svojih prizadevanjih, da bi učencem posredovala čim več kvalitetnega znanja ter vrednote, ki jim sledi tudi Rastoča knjiga.

Hvaležni smo dr. Janezu Gabrijelčiču, idejnemu očetu vseslovenskega in mednarodnega projekta ter našemu nekdanjemu učencu, ker nas opogumlja, da skupaj z našo Šmihelčanko, Deklico z Rastočo knjigo, rastemo tako učenci kot učitelji.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.