Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Pozivi k previdnosti in strpnosti
Čas branja 2 min.

Varnost kolesarjev pogosto ni odvisna od njih samih, temveč od voznikov


D.K./STA
16. 4. 2025, 09.34
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ob začetku kolesarske sezone so predstavniki pristojnih institucij na novinarski konferenci poudarili, da so kolesarji ranljiva skupina, na katero morajo biti vozniki posebej pozorni. Tako kolesarje kot voznike so pozvali k odgovornemu ravnanju v prometu, upoštevanju cestnoprometnih predpisov in strpnosti.

novinarska konferenca
Policija.si
Skupna novinarska konferenca je 15. aprila 2025 potekala v kongresni dvorani notranjega ministrstva.

Na novinarski konferenci v prostorih notranjega ministrstva je kolesarje k upoštevanju cestnih predpisov prek videoposnetka sprva pozval Primož Roglič.

Kot je povedala ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, je kolesarstvo v Sloveniji izredno priljubljen šport, zato je kolesarjev na cestah vedno več. K previdnosti je pozvala tako voznike kot kolesarje. Kolesarji naj z uporabo luči, odsevnikov in nakazovanjem smeri z roko poskrbijo za dobro vidnost, da bodo zavarovani pred poškodbami, pa naj uporabljajo čelade. Po ocenah, ki jih je navedla namestnica direktorice Agencije za varnost prometa Saše Jevšnik Kafol, sicer čelado uporablja zgolj 47 odstotkov opazovanih kolesarjev.

Kolesarji zaradi slabega stanja cestišča in peska pogosto ne morejo voziti po robu cestišča, je opozoril predsednik Kolesarske zveze Slovenije Pavel Marđonović, zato morajo vozniki ob prehitevanju kolesarjev upoštevati bočno varnostno razdaljo, ki naj bo najmanj meter in pol. "Izredno nevarno je, ko brez upoštevanja varnostne razdalje kolesarje prehitevate avtomobilisti, kaj šele tovornjakarji ali vozniki avtobusov", je voznike opozoril Marđonović.

Kolesarji morajo prilagoditi hitrost cestnim razmeram

Notranji minister Boštjan Poklukar pa je kolesarje pozval, naj ne vozijo prehitro. "Posebej, ko se spuščajo navzdol po klancih, morajo kolesarji prilagoditi hitrost cestnim razmeram, kar pa še posebej velja za voznike električnih koles", je poudaril. Dodal je, da se lahko tako izognejo hudim poškodbam, ki lahko ogrozijo tudi njihovo življenje. Kolesarje je pozval tudi, naj kolesa ne vozijo pod vplivom alkohola in ostalih psihoaktivnih substanc.

Lani nesreče povzročilo 835 kolesarjev

Lani je bilo v prometnih nesrečah udeleženih 1517 kolesarjev, od katerih jih je nesreče povzročilo 835, je povedal Poklukar. Ob tem kolesarji po navedbah Jevšnik Kafol predstavljajo četrtino huje poškodovanih v prometu. Vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Damjan Petrič pa je poudaril, da se je število smrtnih žrtev med kolesarji od leta 2015, ko je bilo teh 15, v letu 2024 spustilo na štiri. To kaže, da opozorila in osveščanje o varnosti delujejo, vendar pa varnost kolesarjev pogosto ni odvisna od njih samih, temveč od voznikov, zato je slednje pozval, naj bodo do kolesarjev strpni.

Voznike pa je k previdnosti pozvala tudi članica slovenske mladinske reprezentance in aktualna mladinska evropska prvakinja v gorskem kolesarstvu Maruša Tereza Šerkezi. Tudi sama je v preteklih letih večkrat občutila nestrpno prehitevanje voznikov. "Vse voznike pozivam, da ob prehitevanju kolesarjev prilagodijo hitrost in prehitevajo ob varni razdalji", je dejala.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.