FOTO: 9. čebelarski praznik




V sklopu 9. slovenskega čebelarskega praznika, ki ga pripravljata Čebelarska zveza Slovenije (ČZS) in Regijska čebelarska zveza Petra Pavla Glavarja, so včeraj v Višnji Gori predstavili zbornik Obstoja pa ena pridna in utrjena čebela, taka je kranjska, odprli so čebelarsko razstavo in odkrili doprsni kip ter spominsko ploščo baronu Emilu Rothschützu - Raveneggu, ki je skupaj s svojim očetom Filipom delal na gradu Podsmreka. V številnih strokovnih člankih in knjigah sta omenjena pisala o kranjski čebeli, po njuni zaslugi se je ta uvrstila v mednarodno priznano sistematiko medonosnih čebel.
Barona Emila večkrat imenujejo kar oče kranjske čebele. Ustanovil je prvi kranjski trgovski čebelnjak in čebelarsko podjetje, ki je čebelje roje, panje in orodje razpošiljalo po vsej Evropi. Izdajal je strokovne revije za čebelarje, bil je pobudnik in soustanovitelj Kranjskega društva za umno čebelarstvo (1873).
Zbornik o kranjski čebeli in družini, ki je sredi 19. stoletja delala na gradu Podsmreka, so predstavili urednik Janez Gregori in drugi avtorji, podpredsednik ČZS Franc Šivic, upokojeni profesor Biotehniške fakultete Andrej Šalehar, predsednik regijske čebelarske zveze in avtor razstave Anton Koželj ter domačin Pavel Groznik, tudi predsednik občinske turistične zveze.
Dekan Biotehniške fakultete Mihael Jožef Toman je pred odkritjem kipa pripravil slavnostni nagovor, v katerem se je dotaknil tako pomena družine Rothschütz, kot današnjega odnosa ljudi do okolja, v katerem živimo.
Domačini so pripravili kulturni program, ki ga je povezovala Barbara Bobnar, župnik Boštjan Modic pa je skupaj s patrom Avguštinom iz samostana Stična blagoslovil kip in ploščo.
Danes ob 11. uri se bo pri Osnovni šoli Stična nadaljevalo praznovanje čebelarskega praznika, ob 11.15 se bo začela osrednja slovesnost, ko bo slavnostni govornik predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se