© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Enostranski poseg na Breganščici


lokalno
15. 11. 2007, 00.00
Posodobljeno
08:50
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

breganscica.jpg

##IMAGE-2110570##

V Slovenski vasi teče meja med Slovenijo in Hrvaško po rečici Breganščici, ki je v zadnjih petih letih na slovenski strani dvakrat močno poplavila. Pretekli teden so na hrvaški strani začeli na brežino navažati gramoz, ki polzi v strugo in s tem povečuje poplavno ogroženost Slovenske vasi. Predsednik vaškega odbora Franc Golobič je o dogajanju obvestil Vodnogospodarsko podjetje Novo mesto in danes je njihov predstavnik prišel na ogled terena.

Breganščica je v poplavah pred dvema letoma zalila travnike in kleti hiš. Rečica, ki zgleda bolj kot potok, ob velikih neurjih pokaže razdiralno moč in v desetletjih se je struga v delu, ki teče skozi Slovensko vas, precej spremenila. V Jeršini so nekoč igrali nogomet, a je del travnika  požrla voda.

Ni samo narava tista, ki spreminja poti voda, vpliv na to, da si reke in potoki utirajo nove poti, imajo tudi nestrokovni posegi človeka v prostor. Vaščani zato s strahom opazujejo, kako na hrvaški strani raste nasip ob Breganščici. Brežino so nasuli v vodno telo, s tem pa se lahko poveča poplavna ogroženost na slovenski strani. Predsednik Vaškega odbora Slovenska vas Franci Golobič je o dogajanju obvestil VGP Novo mesto in mag. Roberta Kepo iz novomeške izpostave Agencije RS za okolje. Martin Škrbec iz Vodnega gospodarstva, ki je brežino poslikal, bo poročilo o stanju s svojo oceno  poslal na Ministrstvo za okolje in prostor. To bo odredilo nadaljnje aktivnosti in ukrepanje, oziroma  obmejna komisija pri ministrstvu, v kateri je tudi mag. Kepa. Za dela na mejni reki morajo biti podane strokovne rešitve, s katerimi se komisija seznani in jih potrdi.

V vasi ljudje nočejo dajati izjav v zvezi s trenutnimi deli na hrvaški strani, kjer širijo cesto. Tukaj mejaši z ene in druge strani živijo složno, dosti je mešanih zakonov in nihče noče tvegati, da bi bilo preglasno opozarjanje narobe razumljeno. V Slovenski vasi želijo le to, da bi VGP strokovno uredil strugo, da ne bi ob močnejših nalivih trepetali, kdaj bo začelo poplavljati.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.