© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Glasovanje
Čas branja 1 min.

DZ z novim zakonom o šolski inšpekciji uvaja sistemske preglede


STA
D.K.
18. 7. 2025, 14.26
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Zakon o šolski inšpekciji med drugim uvaja sistemske preglede, ki pripomorejo h kakovosti in razvoju šolskega sistema, pa tudi sprotno evalvacijo delovanja vzgojno-izobraževalnih zavodov in svetovalno vlogo šolske inšpekcije.

dijaki srednja šola.jpg
Žiga Živulović jr. / BOBO
Fotografija je simbolična

Poslanci so danes na izredni seji s 55 glasovi za in 24 proti sprejeli zakon o šolski inšpekciji. 

Novi zakon o šolski inšpekciji po besedah ministra za vzgojo in izobraževanje Vinka Logaja vzpostavlja pravne podlage za nemoteno in učinkovito izvajanje nadzora šolske inšpekcije, ustrezna pooblastila in ukrepe inšpektorjev ter istočasno zagotavlja pogoje in pooblastila za izvajanje sistemskih pregledov, ki pripomorejo h kakovosti in razvoju šolskega sistema.

Kaj vse prinaša zakon?

Zakon bo omogočal ustrezen nadzor nad spreminjajočimi se materialnimi predpisi v šolstvu, z ustreznimi ukrepi zagotavlja zakonitost delovanja šolskega sistema, širše sistemsko evalvira šolski prostor z enakimi metodološkimi okvir in na področju kakovosti zagotovi, da bodo vsi zavodi za vzgojo in izobraževanje deležni enakega podpornega sistema pri zakonitem delovanju, ta pa bo hkrati tudi učinkovit.

Z zakonom se klasični inšpekcijski nadzor premika v smer sistemskih pregledov, ki po ministrovem mnenju pripomorejo k poenotenju delovanja šolskega sistema. Uvedba sistemskih pregledov prinaša sprotno evalvacijo delovanja vzgojno-izobraževalnih zavodov v šolskem sistemu. Namen je opolnomočenje vodstev šol o dolžnosti zakonitega delovanja, istočasno pa podajanje povratnih informacij o vsebinah, področjih in morebitnih odstopanjih od pričakovanj pri zakonitem delovanju, je ob drugi obravnavi predloga zakona na julijski seji DZ pojasnil Logaj.

Zakon prejšnje različne inšpekcijske nadzore združuje v enega, pri čemer se namen in način nadzora v svojem bistvu ne spreminjata. Se pa spreminja metodologija obravnave pobud, pri čemer se daje večji poudarek konkretizaciji zadev, predhodno reševanje pred organi zavezanca ter določanje prednostnih področij dela z vidika javnega interesa v vzgoji in izobraževanju.

Uvaja tudi institut strokovne pomoči pri inšpekcijskem delu, kot tudi sodelovanje šolske inšpekcije z različnimi deležniki z namenom izmenjave zakonitih praks. Nov zakon in nov konceptualni vidik delovanja bo po ministrovem mnenju bistveno prispeval k izboljšanju različnih procesov zakonitosti znotraj zavodov za vzgojo in izobraževanje.

V razpravi ob drugi obravnavi so poslanci opozicije izrekli nekaj pomislekov glede sprejemanja zakona in napovedali, da ga ne bodo podprli. Koalicijski poslanci in poslanci iz vrst Demokratov so zakonu izrazili podporo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.