Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Danes obeležujemo svetovni dan romskega jezika


STA
5. 11. 2013, 07.40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

romska_knjiga.jpg
I. V., arhiv DL
Tudi na Dolenjskem je izšlo že več knjig v romskem jeziku. (Foto: I. V., arhiv DL)

##IMAGE-2286469##

Danes obeležujemo svetovni dan romskega jezika. Petega novembra 2008 so namreč prvič predstavili romsko-hrvaški in hrvaško-romski slovar. Lani so slovenski Romi ob tem dnevu dobili svoj prvi obsežnejši slovensko-romski slovar, nedavno pa tudi nov učni pripomoček za učenje pravil romskega jezika kot maternega jezika.

V številnih evropskih državah je romski jezik priznan kot manjšinski jezik, med drugim v Avstriji, Nemčiji, Sloveniji, na Švedskem in Madžarskem. V nekaterih državah, kot na primer v Makedoniji in na Kosovu, pa je romščina tudi uradni jezik.

V Sloveniji se po besedah novinarke in urednice romske oddaje na Radiu Slovenija Enise Brizani uporabljajo najmanj štiri različice romskega jezika, in sicer v Prekmurju t. i. prekmursko romščino, na Dolenjskem t. i. dolenjsko romščino ter še narečja Romov, priseljenih iz bivših republik nekdanje Jugoslavije in narečje gorenjskih Sintov. Romski jezik se ohranja predvsem v naseljih, kjer živi več družin skupaj.

Romi v Sloveniji so lani prav na svetovni dan romskega jezika dobili svoj prvi obsežnejši slovensko-romski slovar, ki je nastal v Združenju Frekvenca v okviru programskega sklopa Evropske prestolnice kulture. Glavni namen je bil analizirati potrebe in težave romske skupnosti v Mariboru, zato je tudi nastal omenjeni slovar.

Romi na Slovenskem so pred kratkim dobili tudi nov učni pripomoček za učenje pravil romskega jezika kot maternega jezika z naslovom Romski jezik!? Gremo na pot - od začetka. Gradivo na dobrih 130 straneh je zapisano v romskem in slovenskem jeziku, tako da je namenjen tudi Slovencem, ki se želijo učiti romskega jezika.

Romi bodo današnji dan sicer obeležili med drugim v Mariboru z odprtjem razstave Romi v gibanju, na katerem bodo zbrane nagovorili predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc, vodja Avstrijskega kulturnega foruma iz Ljubljane Marie-Therese Hermges in direktor mariborske sinagoge Marjan Toš.

Romi so etnična skupina, ki živi predvsem v evropskih državah, in sicer v Romuniji, na Slovaškem, v Grčiji, Turčiji, na Madžarskem in v Sloveniji. V Evropi jih živi med osem in deset milijonov, v Sloveniji pa okrog 10.000.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.