Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Civilna iniciativa opozarja: »Posek ni čiščenje!«


Senka Dreu
15. 10. 2022, 21.44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V skladu s pred dvema letoma noveliranim Zakonom o vodah je Direkcija za vode lastnikom priobalnih zemljišč ob vodotokih 2. reda (to so potoki in manjše reke, pritoki, kanali, mrtvi rokavi) naložila, da morajo sami poskrbeti, da bodo brežine čiste.

1665672342_sd-civilna_iniciativa_za_mejice02.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Pod obvezno čiščenje je navedeno odstranjevanje odvečne zarasti na bregovih, odpadlega listja in drugih plavajočih predmetov, odpadkov in drugih opuščenih in odvrženih predmetov ter snovi z vodnih in priobalnih zemljišč.

Zakoni dobri, praksa šepa

»V nadaljevanju poziva lastnikom priobalnih zemljišč je jasno napisano, da golosekov ni dovoljeno izvajati, ampak ljudje smo pač takšni, da beremo površno ali zgolj naslove, zato tega dela očitno niso prebrali. Mnogi so se tako lotili konkretnega 'čiščenja', tudi sekanja zdravih dreves s štori vred in grmovja, česar ne bi smeli. Vsak tak korenit poseg v priobalni pas namreč terja predhodno odobritev strokovne službe, podobno kot je to v gozdu. Tam tudi lastnik ne more sekati kar povprek, ampak pridobi odločbo, kaj sme,« razlaga Simona Širec iz Civilne iniciative (CI) za naravo Slovenskih goric, ki poudarja, da imamo sicer dobro napisane zakone, le njihova izvedba pogosto šepa. »Kmetje pogosto ne upoštevajo, da v petmetrski priobalni pas ne smejo posegati, ne le z nenadzorovanimi goloseki, pač pa tudi z oranjem. Prav tako v tem pasu ni dovoljeno gnojenje, česar pa se v praksi tako rekoč nihče ne drži.«

Rešili Globovnico

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.