Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Pohodniki imajo druge možnosti
Čas branja 5 min.

Pregrešno drage luksuzne koče na Veliki planini stanejo tudi po 600 evrov na noč


Savo Radjenovič
7. 5. 2025, 05.49
Posodobljeno
07:53
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Če so slovenski hribi ob lepem vremenu že polni pohodnikov, pa je sezona obiskovanja gora šele pred vrati. Preverili smo, koliko posameznika stane nočitev v nekoliko višje ležečih zasebnih nastanitvah, ki nudijo ugodno izhodišče za pohodnike.

Kati booking.jpg
Booking
Koča Kati na Veliki planini.

Planinske koče v še vedno zasneženem visokogorju še niso odprle svojih vrat, to se namreč glede na vremenske in snežne razmere običajno zgodi šele junija. So pa planinci in pohodniki ob vremensko ugodnem koncu aprila in začetku maja že množično drli v slovensko hribovje. In koliko stanejo nočitve na nekaterih izletniško najbolj priljubljenih točkah?

Velika planina, na katero se ob koncih valijo kolone izletnikov in turistov, je nepresenetljivo pregrešno draga. Tam bodo luksuzne koče, ki se pogosto ponašajo tudi s savnami in masažnimi bazeni, dopustnika močno udarile po žepu.

Vetrnice - booking.jpg
Booking
Koča Vetrnice na Veliki planini.

Kratek pregled cen na spletišču Booking namreč razkriva, da se v teh kočah v majskih dneh cene začnejo nekje pri 200 evrih na noč ali več, med poletjem in vse do septembra pa le še rastejo. Za kočo Košutnik je treba denimo odšteti od 230 evrov na noč in več. V primeru tako imenovane visokotehnološke luksuzne koče Kati se cene začnejo pri 440 evrih na noč. Podobno draga je koča z nostalgijo Lepenatka. Maja je mogoče tam prenočiti za nekaj manj kot 400 evrov, a nato cene do avgusta poskočijo že na več kot 600 evrov na noč. Podobno velja za kočo Vetrnice. Od 400 evrov na noč je treba odšteti tudi za kočo Bistra, medtem ko je koča Pastirica vendarle nekoliko cenejša in je v njej mogoče ob ugodnem terminu prenočiti že za dobrih 200 evrov.

Lepenatka  booking.jpg
Booking
Koča Lepenatka na Veliki planini.

Razmeroma pestra je tudi ponudba na Pokljuki, kjer lahko nadobudni pohodniki izbirajo tako med apartmaji kot hoteli. V hotelih nočitev za eno osebo stane od 100 evrov naprej. A zanimajo nas predvsem koče, ki jih je nekaj na voljo tudi na območju Pokljuke. Za najem koče Stara Jelka bo, sodeč po cenah na spletišču Booking, treba odšteti približno 300 evrov na noč, medtem ko je koča Pokljuka nekoliko cenejša, a le za vzorec. Maja bi bilo mogoče nočitev tam rezervirati za 270 evrov ali več. Od 150 evrov pa so cene nočitve v koči Brunarica, a le v maju, junija že presegajo 200 evrov na noč.

Koča Stara Jelka Bohinj.jpg
Booking
Koča Stara Jelka

Za tiste, ki jih zanima pohajkovanje po Pohorju, je ugodna izhodiščna točka Rogla. Povečini se ponaša s hoteli, apartmaji in bungalovi, a je tam tudi nekaj objektov, ki se oglašujejo kot koče. Ena teh je Mojca Pokrajculja, ki maja in junija stane od 400 evrov, seveda na noč.

Omejili smo se le na nekatera bolj priljubljena središča za odhode v hribe in gore pri nas. Raznoraznih koč, v katerih lahko prenoči predvsem pohodnik, ki ga manj zanima ugodje in ležernost, temveč raje grize kolena, je v Sloveniji veliko. Za takega hribolazca bo precej bolj smotrna nočitev v kateri od planinskih koč, ki jih upravljajo slovenska planinska društva in so tako pod okriljem Planinske zveze Slovenije (PZS).

mojca pokrajculja booking.jpg
Booking
Koča Mojca Pokrajculja, ki stoji približno 13 kilometrov od znamenitosti Terme Zreče.

Koče za planince, ne dopustnike

V Sloveniji je skupno 177 takih planinskih koč, zavetišč in bivakov, pri čemer pri PZS planince pozivajo, naj prenočitve v teh kočah predhodno in pravočasno rezervirajo, kar je povečini mogoče storiti tudi prek spleta.

Pri PZS koče opredeljujejo po kriteriju dostopnosti, torej glede na lokacijo in čas hoje od najbližjega izhodišča. Med planinske koče prve kategorije spadajo tiste na območju Julijskih Alp, Karavank, Kamniško-Savinjskih Alp ali Snežnika, ki niso dostopne po javni cesti ali z žičniško napravo in pri katerih je čas hoje od najbližjega izhodišča vsaj eno uro. Obenem oskrba teh koč ni mogoča z vozili, temveč se izvaja z»nošnjo oseb, nošnjo na konjih, tovorno žičnico ali helikopterskimi prevozi«.

Kot koče druge kategorije so opredeljene tiste, ki so v visokogorju ali sredogorju in je v zimskih razmerah čas hoje od najbližjega izhodišča vsaj eno uro. Pri PZS poznajo še koče tretje kategorije, med katere spadajo vse preostale koče, ki ne ustrezajo kriterijem prve ali druge kategorije.

Cene v kočah

Znotraj PZS velja dogovor, da se cene planinskih koč oblikujejo na podlagi priporočene najvišje cene, ki jo določijo v planinski zvezi. Gre za cene nočitve ter treh prehranskih artiklov, ki jih koča v času obratovanja mora imeti na voljo, to so enolončnica z mesom, čaj in voda.

planinske koče.png
PZS
Planinske koče pod okriljem Planinske zveze Slovenije.

Za zdaj še veljajo priporočene najvišje cene iz leta 2024. V skladu s temi priporočili je treba v primeru koč prve kategorije za nočitev v družinski sobi odšteti 45 evrov, v dvoposteljni sobi 38 evrov, v sobi s tremi do šestimi posteljami 36 evrov, v sobi s skupnimi ležišči s sedmimi do 12 posteljami 30 evrov in v sobi s skupnimi ležišči z več kot 12 posteljami 26 evrov. V primeru koč druge kategorije so priporočene cene naslednje: 45 evrov (družinska soba), 30 evrov (dvoposteljna soba), 26 evrov (soba s tremi do šestimi posteljami), 24 evrov (skupna ležišča, 7–12 postelj) in 22 evrov (skupna ležišča, več kot 12 postelj). Cene ob tem ne vključujejo turistične takse in uporabe posteljnine. V primeru prehrane za enolončnico z mesom priporočajo ceno 10 evrov (koče prve kategorije) oziroma 9 evrov (koče druge kategorije). Člani PZS so seveda deležni popustov, ki glede na izbiro namestitve znašajo od 20 do 40 odstotkov.

cene, planinske koče
PZS
Priporočene najvišje cene za planinske koče pod okriljem PZS.

Ker gre seveda zgolj za priporočene najvišje cene, planinska društva pa iz teh ali onih razlogov koče raje dajejo v najem in torej ne iščejo oskrbnika sama, obstajajo tudi primeri precej dražjih koč. Ena od teh je prenovljena koča na Uskovnici, ki se ponaša z za pohodništvo izjemno lokacijo. Stoji namreč na spodnjem delu prostrane planine Uskovnice, ki tvori jugovzhodni del planote Pokljuka nad Gornjo Bohinjsko dolino in dolino Voje. Tam v času tako imenovane sezone A, ki velja od 1. maja do 30. septembra, nočitev v dvoposteljni družinski sobi s kopalnico stane 99 evrov, v triposteljni družinski sobi s kopalnico 110 evrov, v štiriposteljni družinski sobi s kopalnico pa 145 evrov. Precej cenejše so nočitve v sobah s skupnimi ležišči in skupno kopalnico. Za posteljo v teh sobah je treba plačati 37 evrov.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.