Zakaj noben papež noče biti Peter
Ob omembi imen Jorge Bergolio, Joseph Ratzinger in Karol Wojtila bi mnogi morali kar dobro premisliti, za koga gre.

Pa vendar gre za zadnje tri papeže, Frančiška, Benedikta XVI. in Janeza Pavla II. V katoliški cerkvi sicer ne obstaja pravilo, da bi moral kardinal zamenjati svoje rojstno ime. Prvi papež, ki je zamenjal svoje rojstno ime je bil papež Janez II. leta 533. Ime mu je bilo Mercuris oziroma Merkurij. Ko je prevzel papeško krono pa se mu ni zdelo pametno, da bi nosil pogansko ime, oziroma ime po rimskem bogu trgovine. Prvega papeža, ki je nosil ime Janez, pa so že ob rojstvu poimenovali Janez. Tudi naslednji papež se je preimenoval v Janeza, naslednji papeži pa so se vrnili na stara pota in obdržali svoje rojstno ime.
Prakso je prekinil papež Oktavijan. Ni se mu zdelo primerno in pravilno, da bi kot papež nosil ime prvega rimskega cesarja. Odločil se je za Janeza XII. Iz drugačnih razlogov pa je svoje ime zamenjal Bruno. Prepričan je bil, da njegovo ime zveni preveč barbarsko, ker je izviral iz koroško-štajerskega območja. Zato se je odločil, da si bo nadel ime Gregor V.

Samo en papež je bil Peter
Noben papež v zgodovini pa se ni čutil vrednega, da bi si za papeško ime privzel ime Peter, po prvem papežu, svetem Petru. Prvi kardinal z rojstnim imenom Peter, ki je bil izvoljen za papeža, je bil Pietro Canepanova leta 983. Kot papež ni želel uporabljati imena prvega papeža, svetega Petra in se je preimenoval v Janeza XIV.
Naslednji papež Giovanni di Gallina Alba je obdržal svoje ime in obdržal ime Janez. Od njegove smrti naprej pa večina papežev ni obdržala svojega imena. Zadnji, ki je obdržal svoje rojstno ime, je bil papež Adrijan VI. leta 1522. Adrijan VI. je bil tudi zadnji papež do papeža Janeza Pavla II, ki ni prihajal z območja Italije.

Papež Janez Pavel I. je bil leta 1978 prvi cerkveni poglavar, ki je izbral dvojno ime in se s tem zavestno naslonil na izročilo svojih prednikov papežev Pavla VI. in Janeza XXIII. Papež Janez Pavel II. je samo še podkrepil to izbiro in izročilo.
Najbolj popularen je Janez
Med papeži je najbolj priljubljeno ime Janez, ki ga je uporabilo kar 21 vodij katoliške cerkve, zadnji pa je bil Janez XXIII. 16 papežev je bilo Gregorjev in 15 Benediktov. Frančišek je eno izmed 44 imen, ki so bila uporabljena zgolj enkrat.
Najdlje pa je bilo v rabi ime Pij. Vsi pontifikati papežev Pijev so trajali 158 let, kar je v povprečju 13 let na papeža. Sledita mu imeni Gregor, papeži s tem imenom so vodili katoliško cerkev 136 let, Janezi pa so cerkev vodili 126 let, čeprav je bilo največ papežev prav s tem imenom.
Kandidati z imenom Peter
Pred začetkov konklav pa je med možnimi kandidati več kardinalov z imenom Peter. Na stavnicah je glavni favorit za naslednika papeža Frančiška 70-letni vatikanski državni tajnik Pietro Parolin, ki je bil skoraj ves čas Frančiškovega papeževanja številka dve v Vatikanu. Zelo pogosto se kot novi papež v Vatikanu omenja tudi 72-letni madžarski nadškof Peter Erdo, ki je intelektualec in ugleden strokovnjak za kanonsko pravo, ob tem pa priznan zaradi svoje odprtosti do drugih verstev. 76-letni Peter Turkson iz Gane je eden najvplivnejših kardinalov iz Afrike in se pogosto omenja kot možni prvi temnopolti papež.

Izbrana imena sicer že precej povedo o samem papežu in po kom se zgledujejo. Ime pa nakazuje njegovo smer delovanja. Jorge Bergoglio je izbral ime Frančišek v čast svetega Frančiška iz Assisija. To je že takoj dalo vedeti, da se bo posvetil predvsem revnim in ljudem z obrobja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se