Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Barja - pomembna za človeštvo


Emilijana Crgol
24. 7. 2021, 08.50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzzzzbarje.jpg
Simbolna slika (foto: arhiv)

##IMAGE-3034397##

Vsako leto se zadnjo nedeljo v juliju spomnimo na barja – mokrišča in to je tudi mednarodni praznik. Vendar bi se na njih morali spomniti vsak dan, saj so zelo pomembna za vso človeštvo.

Barja obsegajo 3 % zemeljske površine, to so področja, kjer voda stalno ali občasno zastaja, porasla so z rastlinami, ki ljubijo vodo in iz njih sčasoma nastaja tudi šota. Poleg tega pa so barja zelo pomembna tudi zato, ker napajajo podtalnico, vodonosnike, reke, jezera. Pri preobilnem deževju se vsa odvečna voda steka v njih, saj jih barja vpijajo kakor spužve in s tem preprečujejo tudi prevelika nihanja vode in kar je najpomembnejše, preprečujejo poplave.

Ljudje se tega ne zavedamo, saj se urbana središča vedno bolj širijo, pri tem nastajajo asfaltirane in betonske nepropustne površine, barja so uničena in pride do poplav, ker pač voda nima kam odtekati. Barja v vročih poletnih dneh blažijo sušo in z izhlapevanjem vode hladijo tudi ozračje.

Z bogato vegetacijo in rudninskimi snovmi, ki so v njih so naravni čistilec vode, to je vseh odvrženih strupov v odpadkih, ki jih ljudje odmetavamo. Če pa je teh strupov preveč, tudi barja tega ne zmorejo več. Pomislimo kdaj na to.

Barja so pomembna zaradi biotske raznovrstnosti, poleg številne vegetacije ponujajo tudi več vrst rib in dvoživk, ki so pomemben vir hrane različnim vrstam ptic, ki se tam odpočijejo, nahranijo in tudi gnezdijo. To je kraj, kjer lahko v miru opazujemo naravo, raziskujemo in se tudi izobražujemo. Pravzaprav je to zibelka biodiverzitete. S preudarno rabo pa so tudi za človeka lahko vir dobrin. Iz njih pridobivamo šoto, seveda v razumnih količinah, les, omogoča nam lov in ribolov. Je pa tudi konservator bogate kulturne dediščine, recimo ostanki kolišč na Ljubljanskem barju, ki bi na zraku že zdavnaj propadli. Vendar z degradacijo teh področij, z uporabo težke kmetijske mehanizacije, kmalu tega ne bo več, mogoče naši vnuki in pravnuki tega ne bodo nikdar videli.

Ta praznik je prilika, da se čim več ljudi seznani in osvešča o koristnosti barij, ter zaščiti za njih.

V Sloveniji ohranjamo ta območja v sklopu NATURA 2000 . Najbolj poznana so Lovrenška jezera, Šijec, Zelenci, Mali Plac, Malo Blejsko barje, barja na Jelovici, Pokljuki, Pohorju in seveda Ljubljansko barje ter še mnoga druga. Barja so običajno na severu, tako so naša barja najjužnejše ležeča barja v Evropi. Južnejša podnebja barij ne omogočajo.

V nedeljo, 25. 7. 2021, se malo zamislimo in poskušajmo vplivati na vse, da naša barja zaščitimo, jih čuvamo, da jih bomo lahko občudovali še dolgo, tako mi kot naši potomci in nam bodo v korist kot so bila našim prednikom, ki jih niso tako uničevali.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.