Mineva 40 let od smrti velike borke za enakopravnost žensk Angele Vode
Pred 40 leti je na današnji dan umrla učiteljica in publicistka Angela Vode. Z izrazitim socialnim čutom in bojem za narodnostne pravice ter enakopraven položaj žensk je delovala v času med obema vojnama ter bila vseskozi kritična do obstoječe družbe in razmer v njej. Zaradi trdnih prepričanj in stališč je bila njena življenjska pot izjemno težka.

Vode se je rodila leta 1892 v Ljubljani, kjer je obiskovala osnovno in meščansko šolo ter učiteljišče, kasneje pa v okolici prestolnice poučevala na enorazrednih osnovnih šolah, dokler ni bila zaradi protiavstrijske propagande odpuščena, je mogoče prebrati na portalu Slovenska biografija. Kasneje je študirala zdravstveno pedagogiko, leta 1921 pa opravila še specialistični izpit za pouk otrok s posebnimi potrebami.
Zavzemanje za socialne pravice je Angelo Vode zbližalo s predvojnim komunističnim gibanjem, ob koncu 30. let preteklega stoletja pa se je zaradi odkritega nasprotovanja sovjetski agresiji na Finsko in sporazumu med Hitlerjem in Stalinom s tedanjim vodstvom Komunistične partije Slovenije (KPS) razšla.
Kljub neodobravanju s strani KPS so jo leta 1941 na skrivnem posvetu preproste ženske iz ljudstva predlagale za predstavnico v Osvobodilni fronti, kjer zaradi nesoglasij s KPS ni ostala dolgo. Med drugo svetovno vojno je leta 1944 nekaj mesecev preživela v nemškem koncentracijskem taborišču Ravensbrück, med letoma 1947 in 1953 pa je bila v zaporu kot žrtev Nagodetovega procesa, na katerem so poleg mnogih drugih obsodili tudi njo in Borisa Furlana, ki sta bila znana po svojih antifašističnih stališčih. O tem je pri Slovenski matici izšla knjiga Usoda slovenskih demokratičnih izobražencev.
Borka za enakopravnost žensk
Kot aktivistka za pravice žensk je delovala v več društvih, med njimi sta Zveza delavskih žena in deklet ter Splošno žensko društvo. Vode je med letoma 1927 in 1941 doma in v tujini predavala o položaju žensk v raznih državah, ženskem gibanju po svetu, nesmiselnosti celibata, spolni vzgoji ženske mladine, vrednotenju dela in zdravstveni pedagogiki, še piše na portalu.
Kot pomembno borko za enakopravnost žensk so jo opisali tudi v zborniku Pozabljena polovica s podnaslovom Portreti žensk 19. in 20. stoletja na Slovenskem. Po njenih zapisih o političnem dogajanju in družbenih odnosih je izšla knjiga Skriti spomin, ki jo je uredila Alenka Puhar, ki je bila podlaga za celovečerni igrani TV film Skriti spomin Angele Vode v režiji Maje Weiss.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se