Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Usklajevanje z EU
Čas branja 1 min.

Bo Dodik nezaželen tudi v Sloveniji?


A.S. / STA
4. 4. 2025, 20.03
Posodobljeno
20:52
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Zunanje ministrstvo (MZEZ) ne izključuje možnosti, da bi Slovenija – tako kot Nemčija in Avstrija – predsedniku Republike Srbske Miloradu Dodiku prepovedala vstop v državo.

milorad-dodik
Bobo
Milorad Dodik.

V odgovoru za spletni portal N1 je ministrstvo še zapisalo, da pozorno spremljajo razmere v Bosni in Hercegovini in da se bodo tudi v prihodnje odzivali na razvoj dogodkov.

Takšen postopek v Sloveniji še ni bil izpeljan

Izpostavili so le, da je v interesu Slovenije in EU, da BiH napreduje na svoji evropski poti kot enotna, ozemeljsko celovita in demokratična država. Pri tem so poudarili, da si bo Slovenija še naprej prizadevala za usklajene odzive na ravni EU, poroča N1. Po ocenah nekaterih virov portala obstaja velika verjetnost, da bo Nemčiji in Avstriji sledila tudi Slovenija. Drugi sogovorniki N1 so opozorili, da je uvedba državnih sankcij proti posameznikom v Sloveniji izjemno zapleten postopek, ki v zgodovini samostojne Slovenije še ni bil izpeljan.

Kaj pa Francija in Švedska?

Da bosta Avstrija in Nemčija Dodiku prepovedali vstop v državo, sta v četrtek med obiskom v Sarajevu v skupni izjavi napovedali avstrijska zunanja ministrica Beate Meinl-Reisinger in nemška državna sekretarka za evropske zadeve Anna Lührmann. Prepoved naj bi veljala tudi za predsednika vlade Republike Srbske Radovana Viškovića in predsednika narodne skupščine te entitete BiH Nenada Stevandića. Po poročanju medijev v BiH bi sicer prepoved vstopa za trojico politikov lahko sprejele tudi nekatere druge članice EU, med njimi Francija in Švedska.

Dodik je bil konec februarja nepravnomočno obsojen na leto dni zapora in šest let prepovedi političnega delovanja zaradi nespoštovanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta. Spričo obsodbe so oblasti v Republiki Srbski sprejele več ustavno spornih zakonov in tako povzročile eno največjih povojnih političnih in pravosodnih kriz v državi.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.