Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

ZZD in SLS: Dogovora, ki ga je župan pozabil na WC-ju, nismo nikoli verificirali


B. B.
24. 11. 2012, 07.20
Posodobljeno
03. 12. 2012 · 14:50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

turk_muhic.jpg
B. B., arhiv DL
Turk in Muhič po volilni zmagi 2010. (Foto: B. B., arhiv DL)

##IMAGE-3392298##

Na sporno koalicijsko pogodbo med Zvezo za Dolenjsko in novomeškim odborom SLS, ki jo je v začetku tedna objavil novomeški spletni medij Čuvar, in s katero sta se predsednik ZZD in novomeški župan Alojzij Muhič ter predsednik mestnega odbora SLS Alojz Turk pred volitvami 2010 dogovorila do delitvi nekaterih visokih položajev v javnih podjetji in občinski upravi, sta se sinoči s skupno izjavo odzvala tudi oba podpisnika pogodbe.

Navajata, da sporna pogodba, ki po oceni pravnika Rajka Pirnata vsebuje elemente koruptivnega  ravnanja, nikoli ni bila verificirana na ustreznih organih obeh strank in je torej že po lastnih določilih neveljavna.

Predvolilni dogovor med ZZS in SLS med drugim predvideva, da bo SLS v bodoči koaliciji zadržala najmanj tiste funkcije in resorje, ki so jih njeni kadri zasedali na dan podpisa koalicijske pogodbe, da bo SLS dobila direktorsko mesto v javnem podjetju ali gospodarski družbi ter še dve vodilni delovni mesti v občinski upravi ali javnem podjetju, posebej pa dogovor omenja tudi reševanje »kadrovske situacije dr. J. F.«

Neveljavna, a v uporabi

Čeprav Muhič in Turk trdita, da pogodba ni bila nikoli verificirana, pa je očitno, da so jo v praksi izvajali.

V tisti del dogovora, da SLS po volitvah ne bo izgubila funkcij, ki jih zaseda, lahko uvrstimo imenovanje direktorja Ceroda. Predsednika mestnega odbora SLS Novo mesto Alojzija Turka je skupščina  tega javnega podjetja, v kateri ima večino glasovalnih pravic Mestna občina Novo mesto, 15. oktobra letos namreč vnovič imenovala za direktorja. Turk bo mandat nastopil 29. novembra letos, direktor Ceroda pa je že od leta 2008.

Dodaten direktorski položaj za SLS gre iskati na Zarji. Marca letos je bil Martin Kambič, član nadzornega odbora mestnega odbora SLS Novo mesto, namreč imenovan za direktorja tega stanovanjskega podjetja, ki je v 68-odst. lastni Mestne občine Novo mesto, Jožica Fabjan, članico izvršilnega odbora mestnega odbora SLS, pa je kmalu po županskih volitvah leta 2010 postala pomočnica direktorja Komunale Novo mesto.

Žerjav slabo pozna primer

Ali se bo na razdeljevanje stolčkov v javnih podjetnih in občinski upravi odzval podobno strogo, kot se je v primeru mariborskega župana Kanglerja, smo vprašali tudi predsednika SLS Radovana Žerjava. Odgovora še nismo prejeli, je pa Žerjav včeraj za Slovensko tiskovno agencijo povedal, da primer slabo pozna, vendar v stranki pričakujejo, da bodo organi pregona in protikorupcijska komisija zadevo preučili. Tedaj se bo SLS tudi odzvala, je dejal.

KPK: Klientelizem

S Komisije za preprečevanje korupcije so za STA potrdili, da so začeli s predhodnim postopkom preverjanja dejanskega stanja. Če bi dogovori med političnimi akterji glede delitve mest v občinski upravi in javnih zavodih obstajali, bi po navedbah komisije pomenili sistematični klientelizem pri kadrovanju v javnem sektorju v določeni občini.

"Zaposlitve v občinski upravi, javnih podjetjih in podjetjih v občinski lasti morajo biti izvedene nepristransko, transparentno in ne smejo biti podvržene zasebnim ali političnim interesom, kombinacijam ali kupčkanjem," so poudarili na komisiji in dodali, da klientelistično kadrovanje vodi v negativno selekcijo ter ogroža javno premoženje, saj je prvo merilo pri takšnem kadrovanju pripadnost namesto kakovosti kadrov. "Tovrstno kadrovanje lahko v določenih primerih predstavlja tudi korupcijo, kot jo opredeljuje zakon o integriteti in preprečevanju korupcije," so še zapisali.

Odziv ZZD in SLS


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.