Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Vrhovno sodišče delno ugodilo tudi Jankovićevi pritožbi na zaključno poročilo KPK


M.J.
9. 7. 2015, 12.46
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:57
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Vrhovno sodišče je po predsedniku SDS Janezu Janši delno ugodilo tudi pritožbi ljubljanskega župana in predsednika PS Zorana Jankovića na zaključno poročilo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) iz leta 2013 o njegovem premoženjskem stanju. Po sklepu sodišča se mora zaključno poročilo v delu, ki se nanaša na tožnika, odpraviti.

jankovic GW.jpg
Grega Wernig
Zoran Janković

S tem, ko komisija osnutka ni prej poslala v izjasnitev tožniku, je nezakonito posegla v njegovo ustavno pravico, navaja sodišče.

KPK mora v treh dneh po prejetju sodbe vrhovnega sodišča s svoje spletne strani odstraniti zaključno poročilo v delu, ki se nanaša na tožnika, navaja vrhovno sodišče.

Komisija za preprečevanje korupcije je v zaključnem poročilu nadzora premoženja predsednikov parlamentarnih strank z dne 7. januarja 2013 ugotovila, da sta predsednik SDS Janez Janša in predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković večkrat in sistematično kršila protikorupcijsko zakonodajo.

Komisija je pri Jankoviću, sicer tudi ljubljanskem županu, ugotovila sistematično in večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju glede razpolaganja z gotovino, vrednostnimi papirji in o spremembah oz. povečanju finančnih sredstev.

Bančni podatki, ki jih je zbrala komisija, kažejo, da je Janković od nastopa županske funkcije leta 2006 na svoje bančne račune v Sloveniji skupno prejel 2,99 milijona evrov. Od tega je približno 2,4 milijona evrov nakazil, ki niso povezana z rednim osebnim dohodkom. Med letoma 2007 do 2011 je Janković vsako leto dobil med 168.000 evrov in 631.000 evrov nakazil različnih pravnih oseb (Electa, Electa naložbe in KLM) kot poplačilo dolga, česar pa komisiji ni nikoli prijavil.

Komisija je tudi ugotovila, da je del finančnih prilivov (208.000 evrov) v obdobju štirih mesecev leta 2011 prispel na Jankovićev osebni bančni račun z naslova verižnih transakcij. Te so se začele v podjetju Grep, ki je poslovala z Mestno občino Ljubljana.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.