Vlada za omilitev varčevalnega zakona glede pravice vojnih veteranov do zdravstvenega varstva

##IMAGE-3361098##
Vlada je danes za obravnavo v DZ po skrajšanem postopku pripravila predlog sprememb zakona o vojnih veteranih. Ta ob predpostavki 2,5-odstotne gospodarske rasti med drugim predvideva ureditev pravice do zdravstvenega varstva za tiste vojne veterane, ki so zaradi zakona za uravnoteženje javnih financ izgubili to pravico.
Ponovna uveljavitev pravice do zdravstvenega varstva je po navedbah vlade vezana na pogoj višje gospodarske rasti, ki bo znova omogočila izplačevanje te pravice v večjem obsegu in uresničitev posebnega ustavnega varstva teh upravičencev, so sporočili z urada vlade za komuniciranje (Ukom).
Poleg navedenega se v predlogu sprememb zakona pristojnost za podelitev statusa društva, ki deluje v javnem interesu, z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti prenaša na ministrstvo za obrambo. Pretežni del delovanja društev ali zvez vojnih veteranov je namreč usmerjen k delovanjem na področjih, ki sodijo v delovno področje ministrstva za obrambo. Cilj predloga je ustreznejša sistemska ureditev sodelovanja s civilno družbo, navajajo v Ukomu.
Vlada je danes sprejela tudi akcijski program za invalide 2014-2021. Namen programa za invalide je spodbujati, varovati in zagotavljati polnopravno in enakovredno uživanje človekovih pravic invalidov in spodbujati spoštovanje njihovega dostojanstva.
Program obsega trinajst temeljnih ciljev s skupaj 91 ukrepi, ki celovito urejajo vsa področja življenja invalidov. Temeljni cilji se nanašajo na ozaveščanje in informiranje, bivanje in vključevanje, dostopnost, vzgojo in izobraževanje, delo in zaposlovanje, finančno-socialno varnost, zdravje in zdravstveno varstvo, kulturno udejstvovanje, šport in prostočasne dejavnosti, versko in duhovno življenje, samoorganiziranje invalidov, nasilje in diskriminacijo ter na staranje z invalidnostjo.
Vlada je danes tudi sprejela peto in šesto periodično poročilo o uresničevanju določil Konvencije o odpravi vseh oblik diskriminacije žensk, so še zapisali v Ukomu. Besedilo se nanaša med drugim na zakonodajne, sodne in upravne ukrepe, ki jih je Slovenija sprejela za izpolnjevanje določil konvencije, ter o napredku, ki ga je dosegla pri uresničevanju ciljev iz konvencije.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se