Vlada s policijsko novelo med drugim vrača komandirje
Vlada določila predlog novele zakona, s katero bi ponovno uvedli izraz komandir policijske postaje namesto sedanjega načelnika.

Vlada je na današnji dopisni seji določila besedilo predloga novele zakona o organiziranosti in delu v policiji. Ta med drugim bolj jasno določa prepoved poseganja ministra v naloge in samostojni položaj državnega tožilca v predkazenskem postopku. Ponovno pa se uvaja tudi izraz komandir policijske postaje namesto sedanjega načelnika.
Kot izhaja iz sporočila ministrstva za notranje zadeve po dopisni seji vlade, želijo z novelo odpraviti nekatere pomanjkljivosti obstoječega zakona. Tako denimo ugotavljajo, da je trenutno veljavna ureditev zaradi nejasnosti vodi do napačnega sklepa, da lahko minister s posamičnimi usmeritvami posega v pristojnosti državnega tožilca v predkazenskem postopku. Tako določbe glede usmerjanja policije zdaj dopolnjujejo oziroma želijo vanje zapisati prepoved poseganja ministra v naloge in samostojni položaj državnega tožilca v predkazenskem postopku.
Ponovno pa se uvaja tudi izraz komandir policijske postaje namesto sedanjega načelnika, kot je bilo uzakonjeno s spremembami novembra 2021, v času ministra Aleša Hojsa. Po tem zakonu je tedaj prenehal mandat približno 130 policijskim vodjem. Med njimi tudi direktorjema uniformirane in kriminalistične policije, nato direktorjem vseh osmih policijskih uprav in 110 komandirjem policijskih postaj. Boštjan Poklukar, ki je v tem mandatu prevzel mesto ministra, pa je tedaj javno zakon označil za škodljiv. "Ta zakon daje ministru možnost lomastenja po odprtih operativnih postopkih policije, deklasira nacionalni preiskovalni urad na delo nekega drugorazrednega oddelka in začenja se politična čistka v policiji," je takrat v enem od pogovorov za Televizijo Slovenija dejal Poklukar in napovedal takojšnjo spremembo zakona po prevzemu oblasti.
Danes določena novela bi tudi jasneje določila, za katere kategorije javnih naročil so policijske uprave samostojne v povezavi z zakonom o javnem naročanja. "S tem se odpravlja možnost nepravočasne izvedbe postopkov javnih naročil in njihovega drobljenja," pojasnjujejo v sporočilu.
Novela Generalni policijski upravi tudi pripisuje nalogo prevoznika za potrebe helikopterske nujne medicinske pomoči, medbolnišnične helikopterske prevoze in helikopterske prevoze otrok v inkubatorjih z zrakoplovi policije.
Vzpostavlja tudi podlago za štipendiranje za potrebe policije, s čimer naslavljajo problematiko pomanjkanja kadra. "In štipendiranje je nedvomno eden od korakov v smer večje privlačnosti zaposlovanja v policiji," so zapisali.
Novela tudi določa pravice ožjih družinskih članov v primeru smrti policista, kadar ta izgubi življenje v času napotitve v tujino na območje ali lokacijo z določeno stopnjo nevarnosti.
Prav tako pa vzpostavlja podlago za petletno obdobno preverjanje strokovnega znanja policistov, ki imajo pravico izvajati policijska pooblastila. Dviguje se starostna meja za pomožne policiste s 60 na 63 let in določa, da pomožni policist ne more biti oseba, ki opravlja funkcijo župana, podžupana ali občinskega svetnika, še piše v sporočilu po seji vlade.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se