Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Turčije naj bi se vključila v reševanje begunske krize


T.C.
6. 10. 2015, 20.33
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:58
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Avstrijski kancler Werner Faymann in njegov grški gostitelj, premier Aleksis Cipras sta danes obiskala grški otok Lezbos. V Grčiji načrtujejo povečanje števila zbirnih centrov za obravnavo beguncev, t. i. hotspots. Obenem sta se strinjala, da je treba v reševanje begunske krize vključiti tudi Turčijo.

begunci
sta
begunci

V Grčiji načrtujejo vzpostavitev dodatnih centrov za obravnavo beguncev in sicer ob Lezbosu še na otokih Ios, Samos, Leros in Kosudo. Novembra naj bi na pomoč dobili tudi več uradnikov iz drugih držav članic EU. Avstrija bo v Grčijo poslala 100 uradnikov.

Begunci kmalu v Sloveniji
Reuters
Slovenija je pripravljena na drugi val beguncev.

Faymann in Cipras sta na z begunci prepolnem grškem otoku Lezbos obiskala mesta, kjer poteka registracija migrantov. Ena država ne more sama obvladati krize, skupaj pa smo dovolj močni, je med drugim dejal Faymann, Cipras pa se mu je zahvalil za podporo.



Faymann in Cipras sta se med drugim strinjala, da je treba v reševanje begunske krize vključiti Turčijo. Izpostavila sta, da mora EU iti naproti Turčiji glede finančne podpore in političnega dialoga, pri ostalih vprašanjih, kot sta vprašanje demokracije ali Kurdov, pa naj ostane pri svojih stališčih.



Na Lezbosu sicer beležijo največje število prihodov beguncev. Cipras je Faymannu pojasnil, da je Grčija zaradi svoje specifične situacije svojih otokov še posebej zainteresirana za sodelovanje s Turčijo.

begunci, migranti.jpg
Reuters
Na začetku jih bodo premeščali le iz Italije in Grčije.

Strinjala sta se tudi, da čim več beguncev ostane v regiji. "Dve milijarde evrov, ki bodo namenjene sprejemnim centrom v Turčiji, Jordaniji in Libanonu pomenijo odločilni korak," je še povedal avstrijski kancler.

Po njegovih besedah mora biti cilj zaščitena meja in obenem odpiranje vrat za tiste, ki imajo pravico do azila. "Za vse tiste, ki prihajajo in nimajo pravice do azila, na primer ljudje iz Pakistana, kjer niso politično preganjani, mora obstajati sporazum o vračanju," je še izpostavil Faymann, ki je obenem dodal, da mora biti tak sporazum dorečen na evropski ravni.

Trgovina z begunci
migranti, begunci.jpg
Reuters
Migranti v namestitvenem centru Opatovac.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.