Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Stanovnik: Slovenija ne potrebuje tujega poduka


STA
23. 2. 2014, 10.40
Posodobljeno
11:45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_mg_0029.jpg
arhiv; D. L.
Janez Stanovnik (Foto: arhiv; D. L.)

##IMAGE-3356693##

Slovenija je pravna država in potrebuje "nobenih kominformovskih pisem, ki jih pošilja Evropska ljudska stranka", napiše pa jih prvak SDS Janez Janša, je včeraj v Črnomlju menil Janez Stanovnik. Poudaril je, da je Slovenija zgrajena na temeljih, ki so jih udejanili na prvem zasedanju Slovenskega narodnoosvobodilnega sveta v Črnomlju pred 70 leti.

Član SNOS, častni predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije in slavnostni govornik na akademiji v počastitev 70-letnice prvega zasedanja SNOS v Črnomlju Stanovnik je povedal, da je bila slovenska državna suverenost rojena na Kočevskem zboru, potrjena na zasedanju Avnoja, v Črnomlju pa udejanjena.

Slovenska državnost je sicer zgrajena na sedmih stebrih suverene državnosti, ki imajo svoje korenine v Črnomlju. Med temi je navedel pravico do samoodločbe vključno s pravico do odcepitve, na temelju katere se je Slovenija tudi osamosvojila. To je bilo zapisano v deklaraciji, ki so jo sprejeli v Črnomlju, je izpostavil.

Med drugimi stebri je Stanovnik opozoril še na odločitev za ljudsko demokracijo brez strank, za pravno državo, pravico do dela, oddiha in starostne oskrbe ter na druge temelje socialne države. Ti so vklesani tudi v sedaj veljavno ustavo, čeprav je ta danes pod strahovitim pritiskom svetovnega finančnega kapitala, je ocenil.

Med drugimi stebri slovenske državnosti je Stanovnik naštel še ozemeljsko celovitost države, njeno svobodo in varnost ter kot zadnji steber izjavo SNOS o pravicah in dolžnostih slovenskih državljanov, ki poudarja enakopravnost ne glede na spol, narodnost in raso, oz. svobodo vesti, besede, tiska, zborovanja, združevanja ter nedotakljivosti osebnosti in stanovanja, je dejal.

Na navedenih temeljih je bila predsedstvu SNOS dodeljena funkcija izvršne in upravne oblasti ter zgrajena struktura, ki je bila neposredna predhodnica prve slovenske vlade. To pa so bila tudi nesporna zgodovinska dejstva, na osnovi katerih je lahko Badinterjeva arbitražna komisija predlagala suverenim državam mednarodno priznanje osamosvojene slovenske države, je še opomnil Stanovnik.

Slovenski narodnoosvobodilni svet je bil med februarjem 1944 in oktobrom 1946 vrhovni predstavniški in zakonodajni organ slovenskega narodnoosvobodilnega boja in kasneje Ljudske republike Slovenije. Njegovo prvo zasedanje v črnomaljskem sokolskem domu med 19. in 20. februarjem 1944 je bilo pomembno za nadaljnji razvoj Slovenije in posebej Bele krajine, kjer so sklepe tega zasedanja najprej in najbolj uveljavili. Njegovi sklepi in odloki so pomembno vplivali na razvoj in graditev slovenske državnosti ter na sodelovanje Slovenije v jugoslovanski skupnosti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.