© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Evropska komisija
Čas branja 1 min.

Sloveniji opomina glede spodbujanja obnovljivih virov in prevoza nevarnih snovi


Luka Tetičkovič
24. 7. 2025, 18.37
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Evropska komisija je danes izrekla prva opomina Sloveniji, ker je še ni obvestila o prenosu okrepljenih pravil EU na področju spodbujanja obnovljivih virov energije in posodobljenih pravil unije za prevoz nevarnih snovi.

evropska unija, bruselj
Profimedia

Postopek kršitve pravnega reda EU, povezan s prenosom predlani posodobljene direktive EU glede spodbujanja energije iz obnovljivih virov, so v Bruslju sprožili proti praktično vsem članicam unije. Edina izjema je Danska.

Države, ki so prejele prve opomine, komisije še niso obvestile o polnem prenosu direktive v nacionalno zakonodajo. Države bi morale Bruselj o prenosu posodobljenih pravil obvestiti do 25. maja letos. Izjema so bila nova pravila glede podeljevanja dovoljenj projektom obnovljivih virov energije, ki jih je bilo treba v nacionalno zakonodajo prenesti že do julija lani, so pojasnili v Evropski komisiji.

Cilj nadgrajene direktive je pospešiti uvedbo obnovljivih virov energije v vse sektorje gospodarstva, ne zgolj v proizvodnjo električne energije. Gre predvsem za sisteme ogrevanja in hlajenja, upravljanje stavb, promet in industrijo. Za te sektorje določa tudi nove cilje glede deleža obnovljivih virov.

Šestindvajseterica članic ima zdaj dva meseca, da se ustrezno odzove na prvi opomin. V nasprotnem primeru se v Bruslju lahko odločijo za nadaljevanje postopka z drugim opominom.

Precej manj držav je medtem danes iz Bruslja prejelo prvi opomin, ker niso ustrezno prenesle posodobljenih pravil o notranjem prevozu nevarnega blaga. Poleg Slovenije so opomine dobile še Belgija, Bolgarija, Ciper, Češka, Finska, Malta, Poljska in Portugalska.

Komisija je namreč lani jeseni prek delegirane direktive posodobila pravila za prevoz nevarnega blaga po kopnem in jih uskladila z najnovejšimi mednarodnimi standardi in znanstvenimi dognanji, vse s ciljem varnosti. Pravila bi morale države v nacionalno zakonodajo prenesti do konca junija.

Tudi v tem primeru ima deveterica dva meseca, da se ustrezno odzove na prvi opomin, sicer jim grozi drugo opozorilo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.