Romski otroci v šoli diskriminirani?

Zveza Romov za Dolenjsko je danes v prostorih Razvojno-izobraževalnega centra Novo mesto pripravila okroglo mizo o (ne)diskriminaciji romskih otrok v osnovni šoli. »Menimo, da tudi na mladih Romih svet stoji, zato želimo, da se sedanje zaskrbljujoče stanje na področju izobraževanja romskih otrok izboljša,« pravi Dušica Balažek, predsednica Zveze Romov za Dolenjsko.
O izzivih šolanja romskih otrok so spregovorili Lilijana Tudija, Vlasta Nussdorfer, varuhinja človekovih pravic Republike Slovenije, Darja Brezovar, ravnateljica OŠ Bršljin Novo mesto, Nataša Brajdič s Policijske akademija, Blaž Kovač iz Amnesty International, predstavniki šol in vrtcev ter lokalne in državne oblasti.
Med drugim so izpostavili več težav, s katerimi se soočajo romski otroci, ki obiskujejo pouk, saj mnogi težko sledijo snovi, k temu pa pripomore tudi velik izostanek od pouka, zaradi česar Romi ne dosegajo želenih rezultatov.
"Vsi imamo svoje pravice, a tudi dolžnosti. Dolžnost tudi romskih otrok je, da obiskujejo pouk, za to pa so odgovorni starši," je bilo slišati na okrogli mizi, hkrati pa tudi misel, da imajo v romskih družinah edino otroci svoje dolžnosti, to je obiskovanje pouka.
Kako torej tudi starše pripraviti do tega, da bodo otroke pošiljali v šolo, so se spraševali udeleženci, hkrati pa so izpostavili tudi slabe bivalne razmere velikega dela Romov, zaradi česar ni čudno, da otroka, ki v šolo pride umazan, otroci ne sprejmejo v sredino.
Skratka, tematika je zelo kompleksna, povezana pa je tako z zaposlitvami kot širšo podporo politike in zna se zgoditi, da bomo čez 20 leti govorili o enakih težavah. Čeprav je nekaj tudi res: v zadnjih nekaj desetletjih je bilo na tem področju narejenega veliko in je opazen ogromen korak naprej, žal pa rezultati (še) niso takšni, kot bi si jih želeli.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se