Prisilno plačevanje televizijskih in radijskih programov tudi, če jih ne spremljate?!
Gibanje Osveščeni prebivalci Slovenije (OPS) s peticijo zahteva ukinitev 152,40 evra letnega obveznega prispevka za programe Radiotelevizije (RTV) Slovenija. Zbiranje takšnega prispevka je po njihovem mnenju v neskladju z ustavo, največji slovenski medijski hiši pa očitajo tudi številne nepravilnosti.

Na RTV Slovenija poudarjajo, da so njihovi programi odlično sprejeti: »V preteklem tednu je televizijo gledalo vsaj 64 % prebivalcev Slovenije, vsaj 43 % vseh prebivalcev pa je gledalo tudi programe Televizije Slovenija. Med radijskimi programi ima RTV Slovenija v skupini dvajsetih najbolj poslušanih radijskih programov kar pet programov. Po številu ogledov spletnih strani je spletno mesto rtvslo.si utrjeno na visokem drugem mestu med novičarskimi portali.« Anja Moder iz OPS komentira: »Predlagamo kodiranje programov, ki si jih bodo vsi, ki jih proti plačilu želijo gledati, odkodirali. Ker na RTV Slovenija vedno znova zatrjujejo, da odlično delajo, v našem predlogu ne vidimo nič spornega.«
V OPS namreč menijo, da je RTV prispevek pravzaprav prisila, da prebivalci Slovenije informacije dobivajo prek RTV Slovenija. S tem naj bi bil kršen 39. člen ustave, po katerem lahko informacije vsak pridobiva svobodno. »RTV Slovenija želi denar, da bi delala slab program, sodobne radiotelevizije pa delajo program, da bi dobile denar,« poudarjajo. Na RTV Slovenija sicer pravijo: »Gledalci, poslušalci in uporabniki spletnih strani imajo možnost izražanja mnenj, predlogov glede programa preko programskega sveta, v katerem je 21 predstavnikov civilne družbe, preko odgovornih urednikov posameznih UPE, preko varuha pravic gledalcev in poslušalcev in tudi preko komunikacije s Službo za odnose z javnostjo.«
Podpisniki peticije menijo, da je RTV-prispevek za marsikoga prevelik strošek, po drugi strani pa naj bi RTV Slovenija s 1.900 stalno zaposlenimi in veliko zunanjimi sodelavci poslovala neracionalno in potratno. Opozarjajo tudi, da veliko držav svoje javne medijske hiše financira le iz proračuna: »Poleg tega, da se na RTV Slovenija financirajo neposredno iz naših žepov, so v 13 letih iz državnega proračuna porabili še 50 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja. Torej se posredno financirajo še iz našega drugega žepa.« RTV Slovenija pa očitajo tudi selektivno, pomanjkljivo in celo manipulativno obveščanje.
Sporna je že evidenca zavezancev za plačilo RTV-prispevka
Če imate računalnik, nujno spremljate programe RTV
Položnice bodo preprosto poslali nazaj
Ne naročnina, temveč prispevek
Po čem se javni radijski in televizijski programi razlikujejo od komercialnih?
Zavezancev za plačilo RTV-prispevka je vse več
Cene mesečnih pavšalov RTV-prispevka
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se