Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Dornava: Odkar v zameno za paket pomoči pričakujejo delo, je povpraševanje drastično upadlo


Eva Milošič
8. 8. 2016, 21.59
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na občini Dornava so letos odpovedali sofinanciranje Območnega združenja Rdečega križa (OZ RK) Ptuj in se odločili, da bodo prehranske pakete raje nabavljali in razdeljevali sami. Župan Rajko Janžekovič je v prispevku za Televizijo Slovenija povedal, da so pri istem dobavitelju dosegli ugodnejšo ceno paketov kot Rdeči križ, na OZ RK Ptuj pa se s tem ne strinjajo.

1470727765_cg_rdeci_kriz_prehranski_paketi_2.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Občina Dornava je lani za OZ RK Ptuj prispevala okoli 600 evrov, letos pa bi morala plačati približno 2.900 evrov. Znesek se je županu zdel pretiran, zato je sofinanciranje letos odpovedal. Kljub vsemu je januarja za naš časopis pojasnil: »To ne pomeni, da ne bomo financirali RK. S predsednicama krajevnih organizacij RK Dornava in Polenšak smo dogovorjeni, da bo občina pokrila stroške, ki jih bodo imeli izključno v omenjenih odborih in kjer bo šlo za občane naše občine.«

OZ RK Ptuj se je že leta 2011 z vsemi 16 občinami, ki jih pokriva (Cirkulane, Destrnik, Dornava, Gorišnica, Hajdina, Juršinci, Kidričevo, Majšperk, Markovci, Podlehnik, Ptuj, Sveti Andraž, Trnovska vas, Videm, Zavrč in Žetale), začelo dogovarjati o sofinanciranju svojih delovnih programov v višini evro na občana letno. Do lani je bil v večini občin dogovor sprejet, nekatere pa se temu znesku postopno približujejo. Samo občina Gorišnica končnega odgovora še ni dala, medtem ko je občina Dornava razdeljevanje pomoči prevzela sama.

Kateri paket je cenejši?

Janžekovič pojasnjuje, da so na občini z zbiranjem ponudb izbrali najugodnejšega dobavitelja paketov: »Zadnje, s čimer razpolagamo, je račun oz. dobavnica iz leta 2014, kjer je humanitarni karton RK z DDV stal 11,81 evra, Tušev paket pa 16,70 evra. Mi smo povsem enako vsebino kartona pri istem dobavitelju nabavili za 8,10 evra.« V navedeno ceno kartona pralni prašek ni vključen. Sekretarka OZ RK Ptuj Marjana Cafuta odgovarja: »To je cena za leto 2014, trenutno pa pakete kupujemo pri Tušu za 10,80 evra.« Župan pa je prepričan, da se v trgovinah živila od leta 2014 do danes gotovo niso pocenila za dobrih 15 %: »Ali so mogoče bili paketi v preteklosti predragi, raziščite vi.«

Mateja Lamovšek z Zveze združenj RK pojasnjuje, da najugodnejšega ponudnika prehranskih paketov in pralnega praška vsako leto izberejo znova: »Po pogodbi z dobaviteljem cene veljajo tako za RK Slovenije (RKS) kot tudi za območna združenja RK, dogovorjene pa so tudi cene posameznih izdelkov v prehranskem paketu.« Poudarja tudi, da ima RKS v pogodbi z dobaviteljem člen, da se v primeru, če RKS ugotovi, da ima dobavitelj v prodaji cene posameznih izdelkov nižje od tistih v pogodbi, le-te avtomatično znižajo: »Zato ni mogoče, da bi pri istem dobavitelju občina dobila nižjo ceno za paket ali izdelek iz paketa, kot jo je imel RKS.«

Vzajemnost ali stigmatizacija?

Na Rdečem križu Slovenije čakajo pojasnila

Vsebina in cena prehranskih paketov v letošnjem letu

Tudi za Varno hišo ni denarja

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.