Pivčeva: »Srce me boli, da zavračajo te ljudi!«
Po objavi informacije, da namerava ministrstvo za zdravje del asimptomatskih bolnikov, okuženih s koronavirusom, iz ljutomerskega Doma starejših občanov preseliti v ptujsko bolnišnico, so se kritike vsule tudi na kmetijsko ministrico Aleksandro Pivec. Nekateri so ji očitali, da kot Ptujčanka, podpredsednica vlade in predsednica stranke DeSUS, katere član je tudi zdravstveni minister Tomaž Gantar, ne ščiti interesa mesta in regije. Vse očitke je zavrnila in se spotaknila ob pomembno vlogo, ki so jo v tej situaciji odigrali zdravniki.

Po besedah Pivčeve je bilo dogajanje, povezano s selitvijo omenjenih bolnikov, zanjo veliko presenečenje. Po sestanku vodstva ptujske bolnišnice z ministrom za zdravje naj bi dobila informacijo, da je bil ta uspešen in da je doseženi dogovor zadovoljiv za vse akterje. Dan kasneje, v torek, pa se je zgodil revolt. »Minister Gantar meni ne poroča o svojih aktivnostih, enako jaz njemu ne. Sem pa s strani nekaterih posameznikov, zaposlenih v ptujski bolnišnici dobila sporočilo, da so našli solidno rešitev. V torek pa povsem drugačna zgodba, revolt. Moje mnenje je jasno: nedopustno in neodgovorno od zdravnikov je, da zavrnejo zdravljenje 40 bolnih ljudi. Komu je namenjena bolnišnica: zdravim ali bolnim? Dejstvo je, da je tudi za te bolne treba primerno poskrbeti. Pritisk njihovih svojcev je prav tako velik. Želijo, da so ti starostniki, ki so oboleli, tretirani primerno. Razumem sicer pomisleke Ptujčanov, ki se bojijo, a je nerazumljiv odziv zdravnikov, ki so dali hipokratovo prisego. Reagirati bi morali situaciji primerno. Na bolezen in nesreče se tudi sicer ne pripravljajo več dni. Srce me boli, da zavračajo te ljudi,« je dogajanje komentirala Pivčeva, sicer Ptujčanka.
Ob tem je dodala, da bi ptujska bolnišnica morala glede na epidemijo tako ali tako biti primerno pripravljena na ta scenarij in poskrbeti za to, da se okužba ne prenaša naprej: »Morajo imeti pripravljen sistem, da okužba ne uide iz bolnišnice. Če bi bilo tako kot zdaj predstavljajo posamezniki zadeve javnosti, bi bila cela mesta, kjer jih zdravijo, okužena.«
Z idejo, da bi asimptomatske bolnike namestili v hotele in jim tam zagotovili zdravniško oskrbo, pa se po informacijah Pivčeve ne strinjajo svojci okuženih stanovalcev. »Dejstvo je, da so to stari ljudje,številni nepokretni, potrebni oskrbe, njihovo stanje se lahko čez noč spremeni. Tudi zato pod nobenimi okoliščinami ne more biti bolnišnica tista, ki zavrne zdravljenje bolnika. Morda pa bi se vodstvo ptujske bolnišnice lahko bolje dogovorilo z ministrstvom za zdravje in si priskrbelo več časa za pripravo na prihod teh pacientov.«
Pivčeva pravi, da razume bojazen ljudi, a da bi to morali pregnati zdravniki, ki bi lahko v tem primeru odigrali povsem drugačno vlogo.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se