O URS kot pralnici denarja in začetku umazane kampanje


Občinski svet, natančneje županova koalicija s 15 svetniškimi glasovi, je včeraj podprla predlog ukinitve Univerzitetnega in raziskovalnega središča Novo mesto (URS). A sklep, ki mu je nasprotovalo 11 svetnikov, za zdaj še ne pomeni dokončne ukinitve zavoda, saj je župan Alojzij Muhič obravnavo, za katero je bil predviden skrajšan postopek, na seji spremenil v redni, kar pomeni, da bodo svetniki o ukinitvi odločali še enkrat.
Na začetku je svetnik Gregor Macedoni, ki je tudi predsednik sveta URS, predlagal umik točke z dnevnega reda, kar so podprli tudi njegovi kolegi iz opozicije. Macedoni je poudaril, da občina URS ukinja brez razmisleka o posledicah in to ravno v trenutku, ko konzorcij UNM (vanj so združene tri novomeške fakultete – FIŠ, FOŠ in FINI - ter Visoka šola Grm) na nacionalno agencijo za kakovost v visokem šolstvu (NAKVIS) oddaja elaborat za ustanovitev Univerze v Novem mestu (UNM).
Svetnike je k umiku točke z dnevnega reda pozval tudi v.d. direktorja URS Janez Usenik, ki je med drugim poudaril, da ima URS ustanoviteljske pravice v FOŠ in FINI ter Visoki šoli Grm (pravicam v FIŠ se je odpovedal, ko je ustanoviteljstvo prevzela država, op. a.) in se pri tem vprašal, ali bo po ukinitvi te pravice prevzela občinska birokracija, ki v akademski sferi nima kaj iskati.
Svetnik Ivan Grill je umik podprl in dodal, da ni primerno, da občinski svet ukinja URS ob izteku mandata ter da so pred vrati tudi državnozborske volitve, ki bi lahko premešale karte v odnosu državne politike do novih univerz. (Mnenje ministrstva za šolstvo, ki je mestni občini poslalo dopis, v katerem pravi, da vsaj do konca leta 2017 za nove univerze ne bo državnega denarja, se v občinskem predlogu za ukinitev URS omenja kot eden od argumentov za to potezo.)
Matic Vidic predlagal, da če v ozadju ukinitve tiči želja po nižanju stroškov, občina to vprašanje rešuje prek proračune, ne pa z ukinitvijo zavoda.
A koalicije s tem niso prepričali, tako da je od obravnave predloga, ki med drugim predvideva prezaposlitev ene od oseb z URS-a na občinsko upravo, kjer bi nudil podporo delu konzorcija UNM, vendarle prišlo.
Macedoni se je v začetku obravnave vprašal, ali to zdaj pomeni novo smernice občinske politike, po kateri bi na enak način ukinili tudi Agencijo za šport in jo nadomestili z združenjem predstavnikov klubov, ali gledališče, ki bi ga zamenjali z združenjem režiserjev.
Potem pa so zagrmeli topovi …
Svetnik Zveze za Dolenjsko Zvone Novak je vprašal, zakaj predsednica novomeškega odbora Državljanske liste (Vera Smodej, op. a.) od URS v zadnjih mesecih dobiva med 1.100 in 1.600 evrov mesečnega nakazila, zakaj so nekateri zasebniki, med njimi tudi žena Gregorja Macedonija, od URS dobivali plačo ali del plače, zakaj je URS družbi Konvikt naročil študijo v vrednosti 30.000 evrov, ki naj bi bili porabljeni za poplačilo volilne kampanje Gregorja Macedonija, koliko izgube je URS ustvaril na projektu izdelave študije za izboljšanje delovnih razmer v gradbeništvu, kdo so pravi lastniki podjetja Parsifal, ki naj bi od URS v sklopu prej omenjenega projekta dobil 90.000 evrov, kdo je pravi lastnik podjetja Racio in kakšne povezave ima s takratnimi vodilnimi na URS (v tistem času ga je vodil Borut Rončević, op. a.) in Macedonijem.
»Predlagam občinskemu svetu, naj se uvede revizija poslovanja URS in preveri deset največjih prejemnikov denarja. Občutek imam namreč, da je URS pralnica denarja,« je svojo razpravo zaključil Novak.
Na obtožbe in namigovanja se je Macedoni odzval z besedami, da Novakove izjave niso presegle le etičnih okvirjev, ampak da gre za krive in lažne obtožbe, ki so tudi kazensko sporne.
Franci Beg je nato ugotovil, da se je predvolilni boj očitno že začel in da bo letos zelo umazan. »Če bi imeli poštene namene, bi z razpravo o URS počakali do jeseni, tu pa je očitno edini namen napad na kandidata za župana. Naj doktorji znanosti izpeljejo, kar so se namenili, mi pa povečajmo nadzor nad porabo v javnih zavodih. Sicer pa, če je res, kar je rekel Novak, potem je to grozljivo.«
Potem se je v razpravo umešal še župan Muhič: »Veste, da v treh letih nismo uspeli izvoliti direktorja. Prav tako URS ni bil naklonjen eni od fakultet, dr. Bukovec je celo ostal pred zaklenjenimi vrati. Če je tisto, ker je rekel Zvone, res, je čisto prav, da URS ukinemo, sicer pa se do druge obravnave lahko še kaj spremeni. Nihče ni proti ustanovitvi univerze in glede na to, da URS danes ne ukinjamo, naj odda elaborat, pobudo za ustanovitev Univerze v Novem mestu pa naj dajo fakultete. URS ne ukinjamo zaradi denarja, ampak zato, ker ga ne potrebujemo več. Že v letu 2012 je izgubil status razvojnega središča in v takih pogojih ne vidim razloga za plačo direktorja in zaposlenih, ki životarijo brez dela. Konzorcija in fakultet nihče ne kritizira in ne ukinja. Napadov na URS je bilo že v preteklosti veliko, vprašati se moramo, kaj je dobil, v devetih letih obstoja pa je dokaj malo prispeval k vsej zadevi. Vsakič je morala pri ustanavljanju fakultet in vsem ostalem sodelovati tudi mestna občina. Če do druge obravnave ugotovimo, da zadeva še ni zrela, je še možen premislek, sicer nadaljujemo.«
Interesi "vplivnih posameznikov"
»Zakaj pa ste potem osem let gledali, kako nič ne delajo? Mislim, da si v tej občini marsikaj drugega prej zasluži ukinitev kot URS,« se je na županove besede odzval Beg, ki je še enkrat ocenil, da gre pri vsem skupaj le za diskreditacijo Macedonija, Grill pa je dodal, da je k temu, da imamo v Novem mestu državno fakulteto (FIŠ) največ prispeval prav URS.
Svetnik Miro Berger, sicer tudi član sveta URS, je dejal, da je bil zavod ustanovljen z namenom ustanavljanja fakultet, da je svoje delo dobro opravil, da pa zdaj najbrž ni več potreben, podobno meni tudi Franci Bačar, ki ocenjuje, da je projekt univerza trčil na težave na državni ravni, pogreša pa tudi večjo aktivnost šol, ki se združujejo v univerzo.
Seji je prisostvovala tudi Vera Smodej, ki so ji svetniki dali možnost, da pojasni obtožbe, ki jih je izrekel Novak. Povedala je, da je v.d. dekanice FINI-ja, URS pa jo je povabil k sodelovanju pri pripravi elaborata in vloge za NAKVIS, za kar je Macedoni dobil tudi soglasje župana.
Povedala je še, da je občina v devetih letih URS-u skupaj nakazala 1,5 milijona evrov, kar je za rezultat – štirje visokošolski zavodi, 9 študijskih programov, končan elaborat in vloga za NAKVIS – v resnici nizka cena, da pa je župan, ko so se pred dnevi z njim dobili na sestanku, govoril o vplivnih posameznikih, ki ocenjujejo, da bi morali za ta denar dobiti več. »Ocenjujem, da za vsem tem stoji interes teh vplivnih posameznikov, ki so temeljite analize delali brez nas,« je še povedala Smodejeva.
Svetniki so na koncu s 15 glasovi za in 11 proti v prvi obravnavi potrdili ukinitev URS.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se