O tožbi zoper nekdanjega direktorja Jutranjke vnovič septembra

##IMAGE-3372287##
Novomeško okrožno sodišče je, potem ko je višje sodišče aprila razveljavilo zavrnitev tožbe zoper nekdanjega direktorja Jutranjke Miha Rabiča, ki jo je novomeško sodišče zavrnilo februarja lani, pred dnevi vnovič odločalo o tem primeru. Ker sta obe strani sodišču predali nekaj novih vlog, je odločanje o tožbi prestavilo na 12. september.
Stečajni upravitelj sevniške Jutranjke Tomaž Kos je povedal, da je višje sodišče odškodninsko tožbo zoper nekdanjega direktorja Jutranjke po dobrem letu čakanja na njegovo presojo vrnilo na prvo stopnjo. Narok na novomeškem okrožnem sodišču je bil razpisan za 23. maj, do nove razsodbe pa stečajni postopek, ki poteka od leta 2005, miruje.
Sicer je višje sodišče razveljavilo prvostopenjsko odločitev novomeškega sodišča, ki je po šestih letih pravdanja lani zavrnilo tožbo, s katero je v okviru stečajnega postopka Jutranjke od Rabiča in nadzornikov, Marjana Rabiča ter Mirjane Šulek, terjal nekaj manj kot 780.000 evrov. Ker so bili v okviru postopka po njegovem mnenju podani vsi razlogi za odškodnino, pa se je na razsodbo novomeškega sodišča marca lani pritožil, je pojasnil.
Kos je zoper omenjeno trojico februarja 2006 vložil odškodninsko tožbo v imenu upnikov, s katero je skušal dokazati, da so sevniško tekstilno podjetje oškodovali za 2,65 milijona evrov. Po ugotovitvi, da s celotnim zneskom na sodišču ne bo uspel, je tožbeni znesek kasneje zmanjšal.
Z ugoditvijo njegovi tožbi bi bila opravljena še zadnja ovira za zaključek leta 2005 uvedenega stečajnega postopka v Jutranjki, sedaj pa bo treba počakati na vnovično presojo novomeškega sodišča, ki bo moralo odločiti v skladu z navodili višjega sodišča, je nadaljeval Kos.
Odškodninska tožba zoper direktorja in omenjena člana nadzornega sveta je bila vložena zaradi njihovega ravnanja v postopku takratne prisilne poravnave, ko so na račune drugih podjetij v njihovi lasti nakazovali večje zneske denarja.
Leta 2006 vložena tožba se je nanašala na odškodnino v skupnem znesku dobrih 636,2 milijona takratnih tolarjev, po zadnji utesnitvi pa je ta zahtevek znašal omenjenih 776.000 evrov, je navedel Kos in dodal, da gre za oceno dejanske škode, ki jo je s svojim ravnanjem povzročil direktor Rabič.
V zvezi z domnevno škodljivim ravnanjem Rabiča so sodišču predložili več izvedeniških mnenj, ki po Kosovih besedah nedvomno dokazujejo, da je šlo za nedovoljene posle, zlorabe položajev in oškodovanje upnikov, novomeško sodišče pa je kljub temu odločilo drugače, kot je pričakoval.
Potrdil je še, da so doslej s prodajo premoženja v Jutranjki z dobrimi 250.000 evri poplačali več kot sto delavcev in z zneskom dobrih 560.000 evrov ločitvene upnike. Dolg do navadnih upnikov - pri tem Kos dvomi, da ga bodo lahko poravnali - znaša 2,3 milijona evrov, na svoj denar pa še čakajo nekdanji delavci Jutranjke, ki od podjetja terjajo dober milijon evrov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se