© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Mirnopeški župan Zvone Lah predaval na blejskih Dnevih županov


lokalno
9. 4. 2008, 00.00
Posodobljeno
18:23
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

lah_zvone_smeh.jpg
Zvone Lah

##IMAGE-2232789##

Župani slovenskih občin so se včeraj in danes zbrali na blejskem posvetu, ki ga je pod imenom Dnevi županov podjetje GV Planet letos organiziralo drugič. V številnih predavanjih in razpravah so prisluhnili praktičnim nasvetom, ki so pomembni za vodenje občin, pri čemer je bila letos posebna pozornost namenjena novemu financiranju. Danes je na Bledu med drugimi predaval mirnopeški župan in podpredsednik Združenja občin Slovenije Zvone Lah, in sicer na temo ''Problemi majhnih občin in kako jih reševati - primer dobre prakse''.

Lah je zbranim spregovoril o aktualni temi vseh občin, to je sprejemanju prostorskih načrtov, predvsem v luči kmetijskih površin. ''Mi smo že v letu 1998 začeli s programom sprememb kmetijskih zemljišč v stavbna zaradi potreb v Mirni Peči, kjer imamo zelo intenzivno kmetijstvo, in potreb kmetov po širitvi njihovih dejavnosti izven vasi ali preselitev kmetij. Vasi so obdane predvsem z zemljišči prve kategorije in je to velik problem, saj precej ovirajo razvoj kmetov,'' je danes za Lokalno.si povedal Lah.

Mirnopečani so za rešitev teh težav takrat oblikovali program, ki je predstavljal strokovno podlago za spremembe na tem področju in jim je prišel prav v pogajanjih s pristojnim ministrstvom, da so rešili težave vsaj določenemu številu kmetov. Potem so ugotovili, da veliko kmetov opušča intenzivnost kmetovanja, da se dogaja koncentracija oz. da imajo manj večjih kmetov, hkrati pa so morali tistim, ki so se doslej preživljali le s kmetijstvom omogočiti nov vir prihodkov. ''Analiza je pokazala, da imamo kar veliko možnosti z dopolnilnimi dejavnostmi, zidaniški turizem ipd. Tako da mi smo bili tedaj že daleč pred temi današnjimi projekti in smo to že speljali.'' Ugotovili so še, da potrebujejo osrednji objekt za promocijo, za izobraževanja, za ponudbo drugih produktov, ki se predelajo na kmetiji ipd. ''Projekti so narejeni in čakajo na izvedbo,'' pravi Lah in dodaja, da so imeli največ težav z zakonodajo, saj se ni dalo tržiti teh produktov. ''Šele v lanskem letu je bil dopolnjen zakon o gostinstvu, ki daje možnost tudi zidanicam, da se vključijo v sobodajalstvo. Tudi pri obdavčitvah so nekateri pogoji sedaj boljši, vendar treba je obvestiti ljudi, pripraviti projekte in na nivoju regije se izdeluje izvedbeni načrt na tem področju in upam, da bo dal rezultate, pripravil čim več ponudnikov, da se bodo začeli ukvarjati s to dejavnostjo.''

A ker imajo letos vse občine v izdelavi občinske prostorske načrte, je nastala nova težava, saj zakonodaja sedaj zahteva, da so vse zidanice zgrajene na stavbnih zemljiščih, do sedaj pa so bile lahko tudi na kmetijskih zemljiščih kot gospodarski objekti. ''Glede na število zidanic, ki jih imamo pri nas, pa tudi v ostalih dolenjskih občinah, belokranjskih in posavskih, je to velik problem, ki nas čaka v jeseni,'' zatrjuje mirnopeški župan. Z njim so se danes strinjali tudi ostali župani, ki so sklenili, da morajo občine do države nastopiti skupaj in doseči spremembo zakonodaje oz. poiskati lažji način spremembe namembnosti teh zemljišč. Lah je še izpostavil dilemo, da je država na nek način številnim dovolila, da so si v teh objektih uredili stalno bivališče, občina pa je tista, ki jih mora sedaj komunalno opremiti, zgraditi ceste do vseh, omogočiti prevoze otrok v šolo v zimskem času itd. Zaradi oddaljenosti od drugih strnjenih naselij in razpršenosti, pa so stroški toliko večji. ''Tukaj bo potrebno nekaj storiti, ker to je sedaj v zakonu nekako izpuščeno ali prepuščeno neki stihiji. Saj če bomo ljudi sedaj odganjali od tam, se bo narava zarasla. Tudi krška podžupanja se je strinjala in ocenila, da bomo imeli 30 do 40 odstotkov površin zaraščenih.''

Številni ''vikendaši'' namreč sedaj obdelujejo zemljo in tako skrbijo tudi za kulturno krajino. ''Država meni, da je razpršena gradnja negativni pojav. Vendar mi menimo, da to ni negativni pojav, ampak da nam ti pomagajo ohranjati kulturno krajino, prinesejo neke nove ideje, nove zamisli v prostor, veliko se družijo v društvih in popestrijo njihovo delo. Tako da za nas je to pozitivno. A država s to zakonodajo meni drugače,'' je še pojasnil Zvone Lah. Zaradi te zakonodaje imajo po njegovih besedah že danes težave izdelovalci prostorskih načrtov občin, še večje težave pa Lah pričakuje jeseni, ko bodo ti dokumenti na ministrstvu.

lah_nacrti_904.mp3

Zvone Lah o prioritetah Mirne Peči


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.