Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Jutarnji list: Vojna proti bodeči žici


STA, M. M.
30. 12. 2015, 11.15
Posodobljeno
31. 12. 2015 · 08:54
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

lesbos3.jpg
osebni arhiv brežiških humanitarcev Jureta Poglajna in Davida Zorka
Dnevni prizor z grškega otoka (Foto: osebni arhiv brežiških humanitarcev Jureta Poglajna in Davida Zorka)

##IMAGE-3626396##

So podobni vašim sosedom, so družinski ljudje in študentje, ki ne izstopajo, a le, dokler ne pade mrak. Takrat se oblečejo v črno in si zamaskirajo obraze, vzamejo delovne rokavice in škarje za žico ter odidejo v noč proti hrvaško-slovenski meji, hrvaški časnik Jutarnji list danes opisuje "uničevalce žice" z obeh strani meje.

S kančkom sreče se bodo vrnili z zajetnim kolutom žice, fotografije s trofejami pa bodo objavili na Facebooku skupaj z ostalimi anonimnimi uničevalci žične ograje, ki jo je postavila Slovenija, dodaja zagrebški časnik.

Pobuda za samoorganizirano odstranjevanje žične ograje je nastala v hrvaški Istri in se razširila ob celotni meji v obeh državah, potem ko se je pokazalo, da mirni protesti ob žici niso obrodili sadov. "V akcijo se je podala gverila," piše časnik.

Med gverilci je tudi neimenovani član skrajne levičarske hrvaške stranke Delavska fronta, ki je ponudil nekaj nasvetov za čim učinkovitejše odstranjevanje nevarne bodeče žice. Odrezano žično ograjo odnesejo s seboj, ker je tudi na tleh lahko nevarna za ljudi in živali. Nameravajo jo reciklirati, pridobljeni denar pa naj bi nakazali v slovenski proračun.

Časnik med drugim navaja tudi ironično sporočilo slovenskih aktivistov, ki so pod naslovom Hrvat podnevi brat, ponoči tat pozvali k ustavitvi Hrvatov, ki "kradejo" slovensko žico. "Gremo jo preščipnit sami," so sporočili.

Jutarnji list je objavil tudi nekaj fotografij aktivistov, ki so se postavili k odstranjeni bodeči žici. Na enem izmed kolutov bodeče žice z rezili je videti tudi žaljivo sporočilo predsedniku slovenske vlade Miru Cerarju.

CSU bi že na meji zavračala vse migrante brez dokumentov

Na Bavarskem vladajoči krščanski socialisti CSU znova razburjajo s svojimi zahtevami glede begunske politike. Potem ko so pred dnevi prišli na dan s predlogom, da bi moralo biti učenje nemščine in nemških vrednot za migrante, ki bodo dlje časa ostali v državi, obvezno, zdaj terjajo, da se vstop v državo dovoli le še osebam z veljavnimi dokumenti.

Nemško mejo je nujno znova trajno zavarovati in to pomeni, da je treba osebe, ki jo želijo prestopiti brez potrebnih dokumentov, zavrniti. To po poročanju časnika Passauer Neue Presse piše v predlogu sklepov za klavzuro CSU prihodnji teden, ki ga je pripravila poslanska skupina te stranke v nemškem bundestagu.

Vstop v Nemčijo bi bil v prihodnje mogoč le, "če lahko oseba predloži veljavne dokumente". Vse, ki tega ne storijo, bi zavrnili že na meji oziroma jim sploh ne bi dovolili prestopiti meje. "Pridobitev nadomestnih dokumentov lahko konec koncev poteka tudi v naših varnih sosednjih državah," poudarja predlog sklepov, ki ga je pridobil omenjeni časnik.

Poleg tega v CSU menijo, da bi bilo treba azilni postopek v primeru, ko prišlek namerno uniči osebne dokumente in pri prošnji za azil navede lažne podatke, ne le prekiniti oziroma upočasniti, ampak v številnih primerih povsem ustaviti in tej osebi celo preprečiti kakršnokoli možnost pridobitve azila v prihodnje.

"Naša pravna država tega ne more več dopuščati, če želi ostati pravna država," ob tem poudarjajo poslanci CSU in dodajajo, da se je število migrantov v zadnjih tednih morda res zmanjšalo, a da pri tem nikakor ne gre za "trajno zmanjšanje in omejitev".

UNHCR: V Evropo prek morja letos že več kot milijon beguncev

V Evropo je letos preko morja prispelo že več kot milijon beguncev, je sporočil Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR). Največ, več kot 80 odstotkov od skupno 1.000.973 prebežnikov, je prišlo v Grčijo, večina jih je pristala na otoku Lesbos.

Kakih 844.000 beguncev je po morju prispelo v Grčijo iz sosednje Turčije, večina ostalih - okoli 150.000 - je preko Sredozemskega morja priplulo iz Libije v Italijo. Med tistimi, ki v Evropo prispejo po morju, jih je 49 odstotkov iz Sirije, 21 odstotkov je Afganistancev.

Število prebežnikov, ki v Evropo prihajajo po morju, je močno naraslo od leta 2014, ko so jih zabeležili nekaj več kot 216.000.

"Vse več beguncev in migrantov v upanju, da bodo prišli v Evropo, poskuša srečo na neprimernih čolnih in gumenjakih," je na spletni strani zapisal UNHCR. "Večina tistih, ki se podajo na to nevarno prečkanje morja, potrebuje mednarodno zaščito, saj bežijo pred vojno, nasiljem in preganjanjem v svoji domovini."

Po zadnjih podatkih je med prečkanjem Sredozemskega morja doslej umrlo 3735 prebežnikov, še poroča britanski BBC.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.