Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Harlander s pobudo za referendum o zakonu o zdravstveni dejavnosti


B. B.
28. 11. 2012, 11.35
Posodobljeno
29. 11. 2012 · 08:38
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

dusan_harlander_01.jpg
B. B., arhiv DL
Dušan Harlander (Foto: B. B., arhiv DL)

##IMAGE-3388010##

Dušan Harlander, direktor novomeškega zavoda za zdravstveno varstvo, bo danes kot prvopodpisani v državni zbor predal pobudo s podpisi približno 4.000 državljanov za razpis referenduma o zakonu o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravstveni dejavnosti, ki med drugim predvideva združitev devetih regionalnih zavodov za zdravstveno varstvo in Inštituta za varovanje zdravja (IVZ) v dva popolnoma nova zavoda.

Kot je v času sprejemanja zakona za Dolenjski list povedal Harlander, bi regionalni zavodi, med njimi tudi novomeški, v trenutku, ko bi postali del nacionalnega laboratorija, izgubili velik del poslov, ki jih zdaj opravljajo za zunanje naročnike. S tem bi samo v novomeškem zavodu ogrozili med 25 in 30 delovnih mest.

"Gre za to, da morajo nekatera podjetja v nacionalnih laboratorijih IVZ opraviti določene analize, ob tem pa pogosto naročijo še dodatne interne analize. Te večinoma naročajo pri regionalnih zavodih za zdravstveno varstvo, kjer to dejavnost opravljamo tržno. Če pa bi regionalni zavodi postali del nacionalnega laboratorija, ta podjetja pri nas ne bodo več naročala internih analiz,« opozarja Harlander.

Kot je ob sprejemanju zakona pojasnjevala vlada, bi država z združitvijo na leto prihranila okoli 1,5 milijona evrov, v kar pa Harlander ne verjame.

"Za oceno o prihranku 1,5 milijona ni bilo narejenih nobenih resnih ekonomskih analiz. Vsi regionalni zavodi v Sloveniji od države na leto dobimo okoli 3,5 milijona evrov, IVZ pa še dodatne tri. Kje lahko potem prihranijo 1,5 milijona, ne da bi pri tem posegli v delež, ki ga ustvarimo na trgu? Sploh pa je reorganizacija v direktnem nasprotju s politiko vlade, ki si je na področju zdravstva za cilje postavila znižanje obremenjenosti zdravstvenega sistema, spodbujanje konkurence med javnimi zavodi, uvajanje sistema kakovosti in povečanje avtonomije in odgovornosti menedžmenta. Vse to v našem sistemu že deluje – zavodi sami kupujemo opremo, zaradi konkurence so cene na trgu precej padle, nenehno povečujemo kakovost, se prilagajamo razmeram na trgu in se razvijamo. Vse to lahko z reorganizacijo, ki je v prvi vrsti politična odločitev brez ekonomskih in strokovnih utemeljitev, uničijo praktično čez noč," je septembra za Dolenjski list opozarjal Harlander.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.