Dekan mariborske ekonomsko-poslovne fakultete še vedno molči
Dekan mariborske Ekonomsko-poslovne fakultete Klavdij Logožar tudi štiri dni po prihodu z dopusta molči. Tako še vedno ni znano, ali bo upošteval poziv rektorja univerze, naj zaradi prodaje vsebine diplomskega dela študentke odstopi s položaja. Na rektoratu čakajo na njegov odziv, visokošolski sindikat pa vztraja, da bi ga moral rektor razrešiti.

Po razkritju časnika Dnevnik, da je Logožar leta 2008 brez vednosti študentke prodal vsebino njenega diplomskega dela Družbi za avtoceste v RS (Dars), je rektor mariborske univerze Igor Tičar konec julija pozval zdajšnjega dekana Ekonomsko-poslovne fakultete (EPF) Univerze v Mariboru k "takojšnjemu" odstopu s položaja.
Logožar se na ta poziv še ni odzval, ne odgovarja pa tudi na vprašanja medijev. "Ne dajem izjav," je bilo vse, kar je povedal, ko smo ga danes poklicali v pisarno.
Na rektoratu univerze trdijo, da je na potezi dekan. "Rektor čaka njegov odziv. Ker je bil prof. dr. Klavdij Logožar že kaznovan za ta prestopek, gre zdaj predvsem za moralno vprašanje," pravijo.
Visokošolski sindikat Slovenije (VSS) se s tem ne strinja. "Po 337. členu statuta Univerze v Mariboru o razrešitvi odloča rektor univerze na predlog senata članice univerze ali akademskega zbora članice univerze ali senata univerze ali upravnega odbora univerze ali pa na svoj lasten predlog," je za STA danes povedala predsednica VSS na mariborski univerzi Marija Javornik Krečič. "Rektor ima torej vse vzvode za ukrepanje in nedopustno je, da se za zaščito ugleda Univerze v Mariboru ni storilo še nič," je prepričana.
Afera s prodajo diplome je po njenih besedah "eklatanten, vendar značilen primer univerzitetnega 'podjetništva', kot si ga predstavljajo t. i. univerzitetne elite". Visokošolski sindikat je zato že takoj ob izbruhu afere javno zahteval umik z vseh funkcij v univerzitetni administraciji tako za dekana Logožarja kot prorektorja univerze Jana Žana Oplotnika, ki naj bi kot nekdanji član uprave Darsa predlagal naročilo sporne študije.
Sindikat po besedah Javornik Krečičeve še vedno vztraja pri tem. "Poziv lahko samo ponovimo. Univerza v Mariboru kljub skominam nekaterih posameznikov in interesnih skupin ni zasebno podjetje, ampak je javni zavod. To vključuje zahtevo po transparentnem delovanju, spoštovanju demokratičnih standardov in temeljnih akademskih vrednot. Celotna univerzitetna skupnost ne more biti talec posameznikov, ki ne sprejmejo odgovornosti za svoja ravnanja, niti ujetnik sprenevedavega prelaganja odgovornosti in špekulativnega ter preračunljivega obnašanja posameznikov v organih fakultet in univerze," je povedala.
V izogib podobnim primerom v prihodnje so na univerzi napovedali pripravo etičnega kodeksa. Po besedah Javornik Krečičeve je ta napoved le "pesek oči, ki ga posredujejo univerzitetne elite, da bi ustvarjale vtis o svoji lastni moralnosti".
O zadevi naj bi kmalu spregovorili na akademskem zboru EPF. "Datum je v usklajevanju," je za STA povedal predsednik akademskega zbora Davorin Kračun.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se