Bomo dobili občinske gradbene inšpektorje?

##IMAGE-3456222##
Skupnost občin Slovenije (SOS) je v teh dneh zagnala glasen vik in krik zaradi predloga zakona o gradbeni inšpekciji, ki predvideva, med drugim, da bi občinski inšpektorji nadzorovali gradnjo enostavnih objektov in ugotavljali skladnosti tistih del, za katera ni potrebno pridobiti gradbenega dovoljenja, s prostorskimi akti in gradbenimi predpisi. Še posebej jih moti to, da skupaj z novimi predvidenimi obveznostmi, ne prihajajo tudi viri njihovega financiranja.
SOS predlaga umik zakona iz procedure, še posebej sporno pa se mu zdi, da se razprava o njem odvija sredi dopustov v občinskih upravah, rok za pripombe pa je bil sprva že 9. avgust, nato pa je šele na odziv SOS okoljsko ministrstvo rok podaljšalo do 5. septembra.
Po oceni SOS naj bi se s predlogom delo občinskih inšpektorjev povečalo za več kot sto odstotkov. V bistvu naj bi, kot menijo, na občinske inšpektorje prenesli kar 60 odst. vsega dela na področju gradbenega nadzora, ne da bi pri tem občinam dodelili tudi dodaten denar. Kot pravijo, so občinski inšpektorji, teh je okoli 60, že polno zaposleni in trenutno tudi učinkoviti. Predlog zakona prinaša enormno povečanje dela občinskim inšpektorjem, na katere se, kot poudarjajo v SOS, že itak prenaša tudi vedno več pristojnosti z drugimi vsebinskih področij, kot so javne ceste, komunalni odpadki, odpadne vode, pitne vode, turizem, vodenje skupnih občinskih uprav ...
Dodajajo še, da kakih 40 občin svojih inšpekcij sploh nima, zato bi bile prisiljene zaposliti novega inšpektorja, čeprav vlada z interventnim zakonom omejuje nove zaposlitve za javni sektor. Državi predlagajo, naj raje poenostavi predpise, odpravi administrativne ovire pri nadzoru in kadrovsko okrepi že obstoječo gradbeno inšpekcijo na državni ravni.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se