Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

BMW v zameno za avtocestne posle?


Tanja Jakše Gazvoda
25. 2. 2014, 11.00
Posodobljeno
26. 02. 2014 · 12:42
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

rajko_sirocic.jpg
Rajko Siročič

Biti zraven pri gradnji večjih cest je gotovo posel, ki si ga želi vsakdo, tudi majhno gradbeno podjetje. A priti h koritu v družbi velikih ni enostavno, saj je konkurenca izredno močna, tudi pri podizvajalcih. Do poslov obstajajo bližnjice, o katerih pa se na glas ne govori. Eno od »bližnjic« do gradnje avtocest naj bi ubrala tudi družba Kotori, seveda kot podizvajalec.

Vprašanje je, ali je za posle posredoval kar takratni prvi mož Darsa Belokranjec Rajko Siročič, in v zameno za (vsaj) 9,5-milijonske posle dobil v uporabo BMW-ja, ki ga je vozil kar tri leta in pol. Posli družbe Kotori se nanašajo na leta, ko je Dars vodil Siročič, avto pa je ta vozil potem, ko je bil razrešen kot predsednik uprave. Zadeva je še vedno v preiskavi.

Družba Kotori, gradbeno industrijsko podjetje, ki razen delovne sile ni imela lastnega kapitala, z višino doseženih prihodkov ter obsegom in količino poslov v letu 2005 gotovo ni imela takšnih referenc, da bi pridobila tako velike posle. A jih je. Kot podizvajalec družbe SCT. Iz dokumentacije, ki smo jo pridobili, izhaja utemeljen sum, da je pri tem posredoval prav Siročič, ki naj bi za protiuslugo za pomoč pri posredovanju v uporabo dobil osebni avto BMW X5, in to potem, ko je družba Kotori posle že opravila in za to dobila tudi plačilo.

KOTORI ODPLAČEVAL LIZING IN STROŠKE

Siročič, ki sicer živi v Novem mestu, je Dars vodil od novembra 2005 do oktobra 2007, ko ga je vlada razrešila. Ko je bil na Darsu, je uporabljal službeno vozilo, 28. novembra leta 2007 pa je od družbe Kotori, točneje od Abedina Kotorrija - Bidija, prevzel nov BMW X5. In kot kaže pridobljena dokumentacija, je družba Kotori za omenjen avto plačevala vse obveznosti lizinga v višini skoraj 44 tisoč evrov in stroške vzdrževanja (ti so presegli 4.500 evrov) pa tudi goriva v višini 6.600 evrov.

Da je Siročič avto vozil po Sloveniji in tujini, tako za lastno kot službeno uporabo pri družbi NLB Leasing, kjer je bil potem zaposlen, govorijo potni nalogi z obračuni stroškov, s tem avtom pa je uveljavljal tudi povračilo potnih stroškov na delo. Na to, da ni on lastnik avtomobila, so postali pozorni prav policisti, saj je Siročič storil več cestnoprometnih prekrškov. In zadeva se je začela razpletati, saj so razmerje med Siročičem in družbo Kotori pod drobnogled vzeli kriminalisti ter oba ovadili zaradi suma nedovoljenega dajanja oziroma sprejemanja daril, saj naj bi Siročič kot predsednik uprave Darsa posredoval, da je družba Kotori pridobila več podizvajalskih pogodb pri gradnji avtocest v skupni višini najmanj 9,5 milijona evrov.

kako_so_se_oddajala_dela.jpg
Na gradbiščih avtocest je bilo živahno, očitno pa je bilo živahno tudi pri sklepanju poslov.

TUDI NADZOR INŠPEKCIJE

V prvi polovici leta 2011 je tudi Davčni urad Novo mesto v družbi Kotori opravil davčni inšpekcijski nadzor v povezavi z uporabo omenjenega vozila oziroma davka od drugih dohodkov v letih 2009 in 2010, družba Kotori pa ni predložila nobene dokumentacije, povezane z uporabo službenih vozil. Zato je novomeški davčni urad družbi Kotori in odgovorni osebi družbe izdal plačilna naloga, sicer pa je nesporno ugotovil, da je Siročič v letu 2010 službeno vozilo družbe Kotori uporabljal za zasebne namene, saj ni bil zaposlen pri tej družbi.

V PREISKAVI

Kot so nam potrdili na Okrožnem državnem tožilstvu, je zoper Rajka Siročiča tožilstvo 29. decembra 2011 vložilo zahtevo za preiskavo zaradi suma storitve kaznivega dejanja nedovoljenega sprejemanja daril po 2. v zvezi s 1. odstavkom 247. člena kazenskega zakonika, po katerem je zagrožena kazen do 5 let zapora. »Preiskava še ni zaključena. Zaradi interesa preiskave drugih informacij ne dajemo,« je pojasnil vodja tožilstva Srečko Hočevar. Na okrožnem sodišču v Novem mestu so povedali, da sta zoper Siročiča vloženi dve zahtevi za preiskavo, in sicer zaradi kaznivih dejanj goljufije, nedovoljenega dajanja in sprejemanja daril ter overitve lažne vsebine. Na vprašanje, zakaj preiskava poteka že več kot dve leti, pa so na sodišču odgovorili, da "zaradi spoštovanja vrstnega reda obravnavanih zadev in zahtevnosti postopka".

Za pojasnila smo se obrnili tudi na Rajka Siročiča, ki pa je bil kratek – izjav ne bo dajal.

KOTORRI V PRIPORU

bmx_x5.jpg
Je bil BMW X5 plačilo za avtocestne posle, težke vsaj 9,5 milijona evrov? (Simbolna fotografija, foto: wikipedia)

Se pa Abedin Kotorri pojavlja v več postopkih, zaradi zadnjih ugotovitev kriminalistov, povezanih z goljufijami, je bil zanj celo odrejen pripor, v ponedeljek pa so ga na sodišče privedli na zaslišanje v preiskavi. Kot so pred kratkim sporočili s Policijske uprave Novo mesto, so obširne hišne preiskave na območju Novega mesta, Kranja in Maribora odkrile več domnevnih goljufij družbe Kotori, ki ima sedež v Prečni pri Novem mestu in ki naj bi oškodovala številne upnike. Dejanja sta osumljena 34- in 39-letnik, za drugega je preiskovalni sodnik odredil pripor.

39-letni Abedin Kotorri naj bi, kot je pokazala preiskava, preusmeril poslovanje in finančne tokove prezadolžene družbe na novoustanovljeno družbo, s tem pa sta osumljenca upnikom prvotne družbe, ki ima blokirane vse transakcijske račune in neporavnane obveznosti, povzročila za več kot 303.000 evrov škode. Ko je tudi ta družba postala prezadolžena, sta ustanovila še tretjo in upnike oškodovala za še več kot 184.000 evrov.

Abedina so policisti ovadili tudi zato, ker je na Kosovem najmanj 27 tujcem urejal dovoljenja za prebivanje, ki jih je pridobil s fiktivno pogodbo o delavcih in zaposlitvah, ter tujcem organiziral in omogočal vstop v Slovenijo in prosto prehajanje notranjih mej držav članic Evropske unije. Osumljenec je overil lažne vsebine pogodb na zavodu za zaposlovanje, čeprav je vedel, da tujci dejansko ne bodo sklenili delovnega razmerja in opravljali dela. Na podlagi pridobljenih delovnih dovoljenj in podanih vlog so bila tujcem izdana dovoljenja za prvo zaposlitev.

Sicer pa so novomeški kriminalisti zoper Abedina Kotorija že lani podali več kazenskih ovadb zaradi davčnih zatajitev, pranja denarja in goljufij pa tudi zaradi 12 kaznivih dejanj kršitev temeljnih pravic delavcev, ker za svoje zaposlene ni plačal za več kot 46.000 evrov predpisanih prispevkov iz zaposlitve, tako pa jih prikrajšal za pravice, ki jim pripadajo iz delovnega razmerja.

Članek je bil objavljen 13. februarja 2014, v 7. številki Dolenjskega lista.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.