(FOTO in VIDEO) Buče okopavajo z doma izdelanim strojem
D. N.
29. 5. 2020, 12.28
Posodobljeno
30. 05. 2020
·
14:52
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja
Na Domačiji Ros iz Vučje vasi imajo tudi letos poleg številnih žit in koruze posajenih okrog tri hektarje ekoloških buč, iz katerih bodo nato predelali bučno olje, brezglutensko bučno moko, bučni namaz in bučno sol. Ker je toliko hektarjev buč težko ročno okopati, so se odločili, da bodo rešitev za okopavanje poiskali oziroma ustvarili sami.
Tako so na domačiji Ros iz Vučje vasi z doma izdelanim strojem okopavali buče.
»Lani sva z ženo Dominiko ročno okopavala ekološke buče. Že takrat je bilo jasno, da je tolikšno površino zemlje težko ročno okopati, zato smo razmišljali o dolgotrajnejši rešitvi,« je povedal Miran Ros. Dodal je, da so lani obiskali kmetijski sejem v Hannovru v Nemčiji, kjer so si ogledali tudi stroje za okopavanje buč. »Cene teh strojev segajo krepko čez sto tisoč evrov, tovrstna mehanika pa je za nas manjše pridelovalce nedosegljiva.«
Tako so na domačiji Ros iz Vučje vasi z doma izdelanim strojem okopavali buče.
Po obisku sejma so s sinovi iskali rešitve, kako bi si tudi sami olajšali delo na domačiji, vendar brez tolikšnega finančnega vložka. »Zamisel o izdelavi stroja za okopavanje buč sem prenesel prijateljema Igorju Golinarju in Teu Bogdanu. V domači garaži smo zastavili prototip stroja. Gre za klasičen mehanski stroj na dveh jermenicah, ki poganjata vrtavki. Ti odstranjujeta plevel ob bučah,« je povedal Ros in dodal, da so za izdelavo stroja, ki je luč sveta ugledal v dobrem tednu dni, uporabili večinoma staro, odpadno železo, zato so bili tudi stroški izdelave minimalni.
Tako so na domačiji Ros iz Vučje vasi z doma izdelanim strojem okopavali buče.
»Pripravili smo ga do te faze, da smo lahko z njim opravili test na njivi, ravno prejšnji teden pa smo z njim že okopali približno dva hektarja buč,« je še s ponosom povedal gospodar.
Tako so na domačiji Ros iz Vučje vasi z doma izdelanim strojem okopavali buče.
Stroj, ki deluje s hitrostjo dobrega kilometra na uro, lahko okopava med vrstami in v vrstah, v katerih so posajene buče, ki pa jih zaradi človeškega upravljanja ne poškoduje. »Za izdelavo smo uporabili nekaj malega izračuna, veliko pa je bilo improvizacije in zdrave kmečke pameti,« je še pojasnil Ros. Kako stroj deluje, si lahko ogledate v priloženem videoposnetku.