Trška gora ne bo več zaščitena


Trško goro, eno najbolj prepoznavnih vinskih goric okoli Novega mesta, so v zadnjih desetletjih preplavile številne gradnje, nekatere so po velikosti in obliki v nasprotju z veljavnimi dovoljenji. Podoba gorice se je v zadnjih desetletjih tako spremenila, da Zavod za varstvo kulturne dediščine predlaga, da temu območju preneha status kulturnega spomenika, saj za to ne izpolnjuje več osnovnih pogojev. Na sedanjem ogromnem zaščitenem območju je celo nakupovalni center Qlandia.
S pozidavami območja v začetku 70. let se je začela struktura vinogradov drobiti, s tem pa se je količina neavtohtonih zidanic v zadnjih 40 letih povečala za nekajkrat.
»Že ob razglasitvi tega območja za nepremični kulturni spomenik so bile stvari na meji. Z razglasitvijo nam tudi ni uspelo zajeziti črnih gradenj. Poleg tega je ogromno t.i. sivih gradenj, za katere so lastniki pridobili dokumentacijo, a se tisto, kar so zgradili, ne ujema s papirji,« razloge pojasnjuje Mitja Simič z novomeške območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Kot pravi, status tudi težko strokovno opravičujejo ob prizadevanjih občine po legalizaciji črnih gradenj v tem območju.
Prenehanje statusa kulturnega spomenika namreč pogojuje tudi ministrstvo za kulturo, ki je pred mesecem dni občini izdalo negativno mnenje k predlogu občinskega podrobnega prostorskega načrta(OPPN) za sanacijo neskladnih gradenj v vinogradniških območjih v občini. Na ministrstvu so namreč ugotovili, da predlagane rešitve z vidika varstva kulturne dediščine niso sprejemljive, ker so v neskladju z veljavnim varstvenim režimom, ki velja na območju.
Vsi kulturni spomeniki, ki se nahajajo znotraj trškogorskega vinogradniškega območja, pa bodo še vedno obdržali svoj status. To so cerkev Marijinega rojstva na Trški gori, zidanica Marjana Kozine, kozolec na Bajnofu in cerkev Sv. Jakoba v Ždinji vasi. Vsi, ki bodo na Trški gori gradili na novo, bodo še vedno morali pridobiti soglasje Zavoda za varstvo kulturne dediščine, če bo novogradnja v območju enote kulturne dediščine, sicer pa ne.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se