Marca tretja dražba Tomove tovarne

##IMAGE-3384566##
Po dveh neuspelih lanskih poskusih prodaje mokronoške tovarne pohištvenega podjetja Tom, ki je od decembra 2010 v stečaju, je tretja dražba za njeno prodajo razpisana za 5. marec. Izklicna cena za omenjeno nepremičnino znaša 1,55 milijona evrov, hkrati pa bodo skušali na dražbi prodati del Tomovih poslovnih prostorov v Slovenj Gradcu.
Kot je povedala Tomova stečajna upraviteljica Darja Erceg, je izklicna cena za Tomov slovenjgraški prostor nekaj več kot 190.000 evrov, denar od morebitne prodaje obeh nepremičnin pa bo šel za poplačilo bančnih oz. zavarovanih terjatev.
Ercegova meni, da prva dražba Tomove tovarne ni uspela zaradi nerealne ocene banke, ki je zanjo zahtevala tri milijone evrov. Na drugi dražbi so nato skušali navedeno Tomovo premoženje prodati po tržni vrednosti oz. za 1,85 milijona evrov, na tretji dražbi - na kateri si stečajna upraviteljica v glavnem tudi ne obeta prodaje - pa jo bodo ponudili po likvidacijski vrednosti 1,55 milijona evrov, je navedla Ercegova.
Doslej so iz Tomove stečajne mase uspeli prodati le njegovo opremo, z izkupičkom pa so poplačali nekaj ločitvenih upnikov, med katerimi je bila tudi država oz. so z njim plačali različne prispevke. Pri Tomovi zapuščini ostaja še dolg do bank in delavcev, za navadne upnike pa prav gotovo ne bo denarja, je opozorila Ercegova in dodala, da so izoblikovali le določene manjše stečajne mase, iz katerih bodo mogoče lahko zagotovili nekaj plačil za delavce.
Upniki so do tovarne oblazinjenega pohištva Tom sicer prijavili za 21,1 milijona evrov terjatev. Od tega jih je stečajna upraviteljica Ercegova priznala 20,8 milijona evrov.
Kot je razvidno iz objave Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes), je največja upnica Toma Abanka Vipa, ki ji je stečajna upraviteljica priznala za 7,9 milijona evrov terjatev.
Tom je tudi sicer poleg delavcem največ dolžan bankam. Do Nove Ljubljanske banke ima za dobrih 1,7 milijona evrov dolgov, skoraj 900.000 evrov je dolžan Deželni banki Slovenije, po približno 800.000 evrov terjatev je stečajna upraviteljica priznala Gorenjski banki, Unicredit banki Slovenija in Novi Kreditni banki Maribor, več kot pol milijona evrov pa še Poštni banki Slovenije.
Okrožno sodišče v Novem mestu je postopek stečaja družbe s skupno 150 zaposlenimi v Mokronogu in Slovenj Gradcu, ki so od konca septembra 2010 stavkali ali pa bili na čakanju, na predlog enega od njih začelo 16. decembra navedenega leta.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se