„Če bi v Jugoslaviji imeli takšne predpise, bi še danes živeli v slamnatih bajtah“
Junija je v veljavo stopil nov gradbeni zakon, ki za graditelje prinaša nemalo dodatnih obveznosti. Ena izmed njih je pridobitev uporabnega dovoljenja pred vselitvijo v stanovanjsko hišo. A tega ni možno pridobiti, če objekt nima fasade. Ker je fasada dejansko sklepna faza gradnje, se marsikatera, zlasti mlada družina vseli v objekt, kakor hitro je končana njegova notranjost.

„Izvajanje novega gradbenega zakona je šolski primer, kako od realnosti popolnoma odmaknjena državna birokracija svoje državljane v lažni skrbi za njihovo varnost najprej maltretira, nato pa se iz njih norčuje. Najprej je seveda poglavje zase priprava in sprejemanje zakonov. Številna interesna združenja in skupine si že v pripravi skušajo zagotoviti, da bo zakon napisan tako, da bo njegovo izvajanje prinašalo čim večje zaslužke. Pripravljavci pa, da bo zakon napisan tako splošno, da bo omogočal različna tolmačenja in veliko število podzakonskih aktov. S tem si omogočijo odličen zaslužek, ko praviloma kar med delovnim časom prek različnih agencij na seminarjih tolmačijo nejasno napisan zakon nižjim državnim uradnikom, občinskim strukturam, pripravljavcem dokumentacije. Zaradi tako nejasno napisanih zakonov, ki pravo vsebino dobijo šele s sprejemom podzakonskih aktov, tudi poslanci, ki zakon sprejemajo, pogosto nimajo predstave, kaj bo izvajanje zakona pomenilo v praksi. Z vsako spremembo gradbene zakonodaje se otežuje individualna gradnja. Po novem bo potencialni graditelj moral že za pobudo za spremembo OPN plačati, če bo hotel hitrejšo obravnavo. Potem sledijo stroški komunalne takse, nakupa parcele, soglasij, dokumentacije … Praktično bo onemogočena gradnja v lastni režiji, sledil bo nadzor in na koncu še famozno uporabno dovoljenje. Če bi v prejšnji državi gradili pod takšnimi pogoji, bi nas večina še sedaj živela v razpadajočih slamnatih bajtah. Vselitev v popolnoma zgrajeno hišo si lahko privošči kakšnih deset do dvajset odstotkov najbogatejših. Večina se nas je selila v hiše brez fasad.
Olajšava, da lahko inšpektor določi, praviloma leto dni časa, da se naredi fasada, je navadno norčevanje iz državljanov. Večina državljanov v letu dni ne zasluži za energetsko varčno fasado, kaj šele, da bi lahko toliko privarčeval nekdo, ki je finančno povsem izmozgan od vseh predhodnih stroškov in praviloma na dolgi rok zakreditiran. Izvajanje zakona bo žal najhuje prizadelo mlade družine in ni čudno, da mladi zapuščajo državo,“ je kritičen župan občine Žetale Anton Butolen.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se