
Kultura / stran 15

Več kot sto let po smrti še vedno neprekosljiv
Letos mineva 150 let od rojstva in 105 let od smrti duhovnika in prvega slovenskega umetnostnega zgodovinarja dr. Avguština Stegenška (1875-1920). Ob jubilejih so v Domu sv. Jožefa v Celju na ogled postavili razstavo o življenju in delu tega pomembnega, a predolgo spregledanega strokovnjaka, ki velja za pionirja raziskovanja slovenske sakralne umetnosti in umetnostne zgodovine ter za začetnika naše spomeniške topografije.

O živem gledališču s Sašo Pavček

Maša za zaljubljene na god sv. Valentina v Murski Soboti
Pučnik je v svojem nagovoru izpostavil tri ključne besede, ki bi morale spremljati vsak par v življenju: prosim, oprosti in hvala.

Poškodba slovenskega režiserja vodila v zastrupitev krvi
Režiser Jani Sever je na premiero svojega filma prišel s povito nogo in berglami. Zdravstvene težave pa očitno niso nedolžne.

Suzana Čeh gamaše za korante plete že 40 let: Država je premalo naklonjena rokodelcem
Suzana Čeh iz Spuhlje je pred 40 leti spletla prve gamaše za korante. Takrat se je začela njena ljubezen do rokodelstva. Poleg gamaš izdeluje tudi druge pletene in kvačkane izdelke, kot so kape, jope, odeje, šali, nogavice … Izjemno dejavna pa je tudi v lokalni skupnosti, kjer si prizadeva ohranjati rokodelske veščine in jih prenašati na mlajše generacije.

V naši regiji ta konec tedna Fehtarji in Modrijani, filmi in odrska predstava
Izbira je pestra.

Kako se je rodila slavna Golica?
V muzeju na Avsenikovi domačiji v Begunjah pokažejo in predvsem povedo marsikaj, česar ne moreš najti v objavah na spletu.

(FOTO) Mladi folklorniki zaplesali na 3. etno šoli
Na Osnovni šoli IV Murska Sobota so v sodelovanju s soboško območno izpostavo Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti (JSKD) pripravili tretjo Etno šolo.

Cigani se pripravljajo na pust
Da se dornavski cigani v pustnem času lahko ustrezno predstavijo, terja veliko priprav. Traktor, ki ga uporabljajo, je zelo star, preden se z njim podajo na povorke, je bilo treba zamenjati ogromno delov, da je vozen in varen. Letos so v celoti predelali tudi prikolico, ki služi kot kuhinja, tako da bodo njihove kulinarične specialitete še boljše. Seveda pa so za to, da se predstavijo kot pravi cigani, morali tudi kaj ukrasti oziroma kot pravijo sami, si „izposoditi“.

Fotografska razstava blokovskih naselij Franca Blažona - Čibeja

Mateja Gaber predstavila novo knjigo
Gre za nadaljevanje njenih spominov iz prve knjige, v kateri je opisovala mladost v rojstni Soboti.


Fantje z vasi ob kulturnem prazniku združili ljubitelje ljudskega petja

Izjemni plesni vikend v Brežicah


Priložnostna poštna znamka
Občina Tabor in Pokrajinski muzej Celje sta v sodelovanju s Pošto Slovenije konec januarja v Domu krajanov Tabor slovesno predstavila priložnostno poštno znamko Veronika Deseniška. Ta spada v serijo znamk Znamenite osebnosti. Na pogodbeni pošti Tabor je do tega petka na voljo tudi žig prvega dne.

Mladi Dravsko polje: »Fašenk smo ljudje«
Vsako leto, ko se bližajo pustni dnevi, se skupina Mladi Dravsko polje iz različnih krajev Dravskega polja – Pleterje, Mihovci, Lovrenc, Rače, Slivnica, Marjeta … – poveže v ustvarjalnem duhu in pripravi svoje pustne maske. Letos jih čaka prav poseben izziv, saj bodo prvič sodelovali tudi na velikem ptujskem karnevalu.

Potopisno predavanje Aljoša Toplaka: Dežela, ki je prepovedala ples
Na začetku vsakega novega leta v Knjižnici Ivana Potrča Ptuj že tradicionalno gostijo potopisno predavanje. Letos ni bilo nič drugače, 30. januarja so gostili filozofa, esejista, filmarja in potopisca Aljoša Toplaka iz Markovcev, ki je s predavanjem pod naslovom Dežela, ki je prepovedala ples, popeljal v deželo, ki ni tako pogosta na seznamu popotniških potovanj, Iran.


FOTO: ''Prijatlje'' so letos gostili v Šentrupertu
Trenutno
12 °C
Oblačno
sreda, 7. 5
Oblačno
četrtek, 8. 5
Deževno
petek, 9. 5
Oblačno
7-dnevni obeti