
Kultura / stran 499

Šiba čez šibo – košarica!
V času velike noči velikokrat posežemo po košari, kamor položimo velikonočne jedi ali morda kakšno darilce za najmlajše. Pletarstvu je vse življenj predana Zdenka Pulko, ki že več kot deset let svoje rokodelsko znanje ljudem razdaja na delavnicah v Muzeju na prostem v Rogatcu in v tamkajšnjem rokodelskem centru.»Moji prsti so že malo okorni in delo je res težko, a dokler bom zmogla, bom pletla,« pravi. Prepletanje vrbovih šib, iz katerih spleta različne košare ali oplete steklenice, je zanjo hrana za dušo. A delo je zahtevno, zaradi česar gospa na pragu sedemdesetih let še ni našla svojega obrtniškega naslednika.

Nina Ivanič: otroci se morajo osamosvojiti
Priljubljena igralka Nina Ivanič Rep se predaja televizijskemu delu in razmišlja o času, ko bosta njena sinova zapustila domače gnezdo.

V Karolinini bralni znački lani sodelovalo sedemdeset bralcev
Karolinina bralna značka, ki so jo poimenovali po lani preminuli slovenski pisateljici Karolini Kolmanič, je lani potekala že tretjič, priznanja pa so sodelujoči prejeli letos.


Slavni igralec in sin brez dlake na jeziku o očitkih, hujšanju in še čem
Legendarni slovenski igralec Aleš Valič nas vedno znova preseneča, saj je vsaka njegova vloga edinstvena. Po njegovih stopinjah gre tudi sin Matic, ki je lani končal akademijo in je vesel vsake nove preizkušnje. V televizijski seriji Najini mostovi sta se znašla v vlogi nasprotnikov, čeprav se kot oče in sin odlično razumeta in snujeta tudi skupne gledališke projekte. Matic si želi, da bi našel delo v gledališču in na snemanjih, seveda tudi redno službo, Aleš pa, da bi mu po končani epidemiji kot gostujočemu igralcu ponudili kakšno vlogo v gledališču, filmu, seriji …

VIDEO: Biseri iz knjižnice Jožeta Dularja

Peta in šesta muzejska zvezda: Kolo gospe Ive Stiplovšek in posodica iz Ajdovske jame pri Nemški vasi

(Poslanica škofa Petra Štumpfa) Enkrat v blagodejnosti, sedaj v preizkušnjah
V prečudoviti moči velike noči hodimo tudi Slovenci od postaje do postaje mejnikov – enkrat v blagodejnosti, drugič v preizkušnjah –, da bi ohranili življenje in mladim omogočili dostojno prihodnost. Zaradi neuničljivega upanja smo se pred 30 leti odločili za samostojno Slovenijo. To smo hoteli, ker smo tega vredni.

Velikonočno voščilo: Veselimo se…
Ob vstopu v velikonočne praznike ponovno prihaja najtrše določilo, da so svete maše in obredi velikega tedna z udeležbo ljudstva do nadaljnjega odpovedani. Blagoslov velikonočnih jedil v cerkvah in kapelah ni dovoljen. Kot bi zaslišali strogi glas učitelja: »Ponovi vajo iz lanskega leta!«

Otroci pojejo: Polfinalni oder za Lano Mio, Blažko, dve Hani in Evo
Ptujski oder pevskih talentov v 7. sezoni projekta Otroci pojejo slovenske pesmi in se veselijo, ki ga družba Radio-Tednik Ptuj izvaja v sodelovanju z osnovnimi šolami in občinami, so v prvem delu sestavili pevci iz OŠ Ljudski vrt, podružnice Grajena in OŠ Olge Meglič. V studiu Radia Ptuj so se predstavili z izbranimi pesmimi, ki jim tonsko in glasovno najbolj ustrezajo. Blizu pa so jim tudi po sporočilnosti.

Bistvo slike se le čuti in sluti
Pomurski muzej Murska Sobota je ob stoti obletnici rojstva znamenitega fotografa pripravil več razstav in izdal publikacijo

Tara Zupančič hvaležna za materino strogo vzgojo
Danes ji je hvaležna za življenjsko popotnico, ki ji jo je dala v otroštvu.

Ula Furlan: Sem precej odprt, zaupljiv, iskren in gostobeseden človek
Ula Furlan je že dolgo prisotna na družbeni sceni, a dobimo včasih občutek, da o njej ne vemo ničesar. Ob tem sama pravi, da je odprt, zaupljiv, iskren in gostobeseden človek, a seveda vsega ne deli na družbenih omrežjih.



Znana modna oblikovalka preminila po grdem padcu v operi
V 79. letu starosti je umrla avstralska modna oblikovalka Carla Zampatti.

O načinih pokopa skozi čas
Ponovno zaprtje kulturnih ustanov, ki je z zaustavitvijo javnega življenja do 11. aprila začelo veljati danes, je onemogočilo, da bi si lahko v teh prazničnih in predprazničnih dneh v razstavišču Knežji dvora ogledali zanimivo razstavo od Groba do groba. Pred kratkim so jo postavili v Pokrajinskem muzeju Celje, avtorja razstave pa sta kustosa muzeja, dr. Maja Bausovac in dr. Jure Krajšek, tudi avtorja odmevne knjige Municipium Claudium Celeia. Na prizorišču bo tako razstavo mogoče obiskati kasneje (po lockdownu), si jo je pa mogoče v privlačni in dodelani izvedbi ogledati na spletni strani pokrajinskega muzeja.

Ptuj: Reflektorje na športnem stadionu lahko postavijo
S tem, ko se je ministrstvo za kulturo postavilo na stališče, da širša meja vplivnega območja kulturnega spomenika ptujski grad ni natančno določena, so se odprla številna vprašanja. Po tej razlagi je namreč možno sklepati, da ima Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) pristojnosti le znotraj 300-metrskega pasu okrog gradu (spomenika), medtem ko širši prostor ni definiran. So torej številne investicije – nekatere celo neizvedene zaradi strogih pogojev zavoda kot je npr. postavitev reflektorjev na mestnem stadionu – ustavljene brez zakonske podlage in ali je ZVKDS večkrat prekoračil svoja pooblastila?

Kako so pirhe ustvarjali nekoč
Pirhi ali velikonočna jajca so nepogrešljivi del vsake košare, ki se odnese za veliko noč v cerkev. Slovenci imamo kar nekaj tradicionalnih pirhov, med katerimi najbolj izstopajo belokranjski in prekmurski.

Veleposlaništvo v Washingtonu ob veliki noči z razstavo belokranjskih pisanic
Trenutno
10 °C
Delno oblačno
petek, 25. 4
Deževno
sobota, 26. 4
Deževno
nedelja, 27. 4
Deževno
7-dnevni obeti