Sodnikom v Mariboru, Ljubljani in Celju zagrozili s smrtjo
Po elektronski pošti so sodišča v Mariboru, Ljubljani in Celju v torek zvečer prejela grožnje s smrtjo. "Pobili vas bomo kot pse. Imamo presenečenje z droni," je med drugim zapisal avtor grožnje.

Ne sodišča v Ljubljani, Celju in Mariboru je v torek po elektronski pošti prispela smrtna grožnja, uperjena v sodnike. Avtor je po poročanju Večera v srbskem jeziku napisal: "Pozdravljeni, drhal. Napovedujemo, da bomo jutri obračunali s sodniki sodišč v Mariboru, Celju in Ljubljani, pobili vas bomo kot pse. Imamo presenečenje z droni. Od navedenih sodišč bo bomba aktivirana v stavbah in na parkiriščih pred sodišči. Pa da vidimo Alaha in Mafiju! Jeb... vam m... kdo ste vi, da nam sodite!"
Kdo je avtor zapisa, že preiskujejo kriminalisti. "Z vodstvi sodišč smo uskladili potrebne ukrepe za zagotavljanje varnosti, ki se že izvajajo. Več podatkov trenutno zaradi varovanja interesa preiskave ne moremo posredovati," je za Večer pojasnil Boštjan Velički s Policijske uprave Maribor. Prejetje grožnje preko elektronske pošte je Večeru potrdila tudi predstavnica ljubljanskega okrožnega sodišča Mateja Jazbec.
Pri Večeru ob tem spominjajo, da so bili podobne grožnje lani novembra deležni tudi sodniki in tožilka, ki so sodelovali v primeru Patria. Neznani storilec je na omrežju X pod lažnim profilom objavil domače naslove sodnikov in tožilke in pozval k nasilju in požigu njihovih hiš. Grožnje sodnikom in danes že nekdanji tožilki, ki je zdaj odvetnica, so tedaj na Vrhovnem sodišču ostro obsodili, prav tako tudi pravosodna ministrica Andreja Katič, in predsednika vlade in države, Robert Golob in Nataša Pirc Musar.
Varnost v zaporih mora biti prednostna naloga
Do groženj prihaja v dneh, ko slovensko javnost razburja razkritje, da naj bi zapornik Dino Muzaferović Cezar načrtoval pobeg iz mariborskega zapora. Pravosodna ministrica Katič ob tem poudarja, da mora biti varnost v zaporih prednostna naloga. Ministrica tudi ugotavlja, da se v slovenskem zaporskem sistemu vse pogosteje soočajo z izjemno nasilnimi posamezniki in organiziranimi kriminalnimi združbami.
Kriminalisti so namreč na novinarski konferenci v torek potrdili poročanje medijev, da je Muzaferović skupaj s sodelavci, ki jih je usmerjal iz zaporniške celice, načrtoval pobeg iz zapora, bodisi z razstrelitvijo sten bodisi z žaganjem rešetk.
Kot so zapisali na ministrstvu, ministrica dogajanje v zvezi s tem primerom jemlje izjemno resno. Ob tem poudarja, da zahtevnost in nevarnost tovrstnih primerov znova potrjujeta, kako izpostavljeno in odgovorno delo opravljajo zaposleni v zaporskem sistemu.
Čeprav Muzaferović s sodelavci naj ne bi načrtoval neposrednega napada na pravosodne policiste, dogodek po njeni oceni razgalja "resnost groženj in dejstvo, da se v našem zaporskem sistemu vse pogosteje soočamo z izjemno nasilnimi posamezniki in organiziranimi kriminalnimi združbami". "Zato so vsi očitki, pobude in opozorila, ki prihajajo s terena, še toliko bolj pomembni. Še enkrat pa se je pokazalo, kako pomembno je tudi za širšo varnost, da se uredijo boljši delovni pogoji vseh zaposlenih v zaporskem sistemu," je zapisala.
Opozorila je še, da se celoten pravosodni sistem vedno pogosteje sooča z različnimi oblikami pritiska, tudi političnega, kar se ji zdi nedopustno. "Pravosodni organi morajo delovati neodvisno in strokovno - v interesu pravne države in varnosti vseh državljanov. Pravosodje mora ostati prostor neodvisnosti, varnosti in strokovnosti. In kot ministrica bom to načelo vedno branila," je zapisala v odzivu.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se